1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vazorg [7]
4 years ago
13

A positive integer is 15 less than another. If 4 times the reciprocal of the smaller integer is subtracted from the reciprocal o

f the larger integer, then the result is − 3/4 . Find all pairs of integers that satisfy this condition.
Mathematics
1 answer:
NemiM [27]4 years ago
7 0
Translate the info given into equations:

<span>A positive integer is 15 less than another   -----> x = y - 15

</span><span>If 4 times the reciprocal of the smaller integer is subtracted from the reciprocal of the larger integer, then the result is − 3/4
</span>------> (1/y) - (4/x) = -3/4

Use substitution, replace 'x' with 'y-15' in 2nd equation

\frac{1}{y} - \frac{4}{y-15} = -\frac{3}{4} \\  \\ \frac{ (y-15)-4y}{y(y-15)}=-\frac{3}{4} \\  \\ 4(-3y-15) = -3y(y-15) \\  \\ -12y -60 = -3y^2+45y \\  \\ 3y^2-57y-60 = 0 \\  \\ y^2-19y -20 =0 \\  \\ (y-20)(y+1) = 0 \\  \\ y = 20,y=-1

We know that both x and y must be positive integers, so y =-1 is not a solution.

If y=20, then x = 20-15 = 5

Final answer:
The pair of integers is (5,20) 
You might be interested in
PLEASEEE HELPPPPPPP 15 POINTS
anygoal [31]
The equivalent to (1/3)^3 is

(1/3) x (1/3) x (1/3) = .<span>037
</span>
The answer is 1/27 or 0.37.
3 0
3 years ago
£750 is divided between Bridget, Caroline &amp; Sarah so that Bridget gets twice as much as Caroline, and Caroline gets three ti
Sladkaya [172]

Answer: £225

Step-by-step explanation:

Let Sarah's amount be represented by x.

Since Caroline gets three times as much as Sarah, Caroline will get: 3x

Bridget gets twice as much as Caroline, therefore Bridget will get: 2 × 3x = 6x

Sarah = x

Caroline = 3x

Bridget = 6x

Total = x + 3x + 6x = 10x

Caroline's faction is 3/10. We then multiply the fraction by £750. This will be:

= 3/10 × £750

= 0.3 × £750

= £225

Caroline will get £225

4 0
4 years ago
Sam takes x minutes yo walk from home to library and 5 minutes more to walk from the library to school than fron home to the lib
LuckyWell [14K]

Answer:

2x+5\ minutes

Step-by-step explanation:

Given:

Sam takes x minutes yo walk from home to library.

And takes 5 minutes more to walk from the library to school than from home to the library.

Express the total time taken for Sam to walk from home to school via the library in terms of x.

<u>Solution:</u>

Time taken by Sam to walk from home to library = x\ minutes

Time taken by Sam to walk from library to school = x+5\ minutes

Total time taken by Sam to walk from home to school via the library = Time taken to walk from home to library + Time taken to walk from library to school

Total time taken = x+x+5=2x+5

Therefore, the total time taken for Sam to walk from home to school via the library is 2x+5\ minutes

8 0
3 years ago
The publisher considered 10 manuscripts for publication and accepted 3. What percent were rejected?
Lesechka [4]

Answer:

70%

Step-by-step explanation:

First find the number that were rejected

10-3 = 7

Then take that over the total

7/10

.7

70%

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer this without making mistakes
Fed [463]

Answer:

14.16 miles further.

Step-by-step explanation:

Campbell to Summerfield

9.52mi + 4.62 mi + 10.08 mi = 24.24 mi

Princeton to summerfield

is 10.08 mi

Therefore difference is 24.24mi - 10.08mi = 14.16 mi

Hope this helps.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • How do I do 8b(ii) ? Please help me thank you!
    11·1 answer
  • Over the summer, for every 12 okra seeds Dana planted, 7 grew into plants. If he planted 156 okra seeds, how many grew into plan
    13·1 answer
  • Solve the equation using the Quadratic Formula: (Hint: You may select
    11·2 answers
  • What is 6 5/3 x 5 7/8 &lt; 42
    11·1 answer
  • Solve 3(x+1) -2x= -6
    12·1 answer
  • The figure shows a circle inscribed in a triangle.
    8·2 answers
  • para ayudar a una fundación, algunos estudiantes de grado séptimo decidieron reunir alimentos y donarlos. Andrea aporto 2,5 hg d
    12·1 answer
  • If it's $5 for 4 pounds of apples, how much does 1 pound cost?
    13·2 answers
  • 18<br> 8<br> X<br> 12<br> What is the value of x?
    10·1 answer
  • An ordinary (fair) dle is a cube with the numbers 1 through 6 on the sides (represented by painted spots). Imagine that such a d
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!