The problem statement tells you "7 friends were playing basketball".
_____
It appears 5 friends were only playing basketball, 2 friends were playing basketball and having snacks, and 3 friends were only having snacks. Apparently, 10 friends were doing neither of those activities.
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Since the triangles are similar then the ratios of corresponding sides are equal, that is
=
= 
Thus the ratio of Δ EFG to Δ LMN = 2 : 1 → C
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
Answer:
a. -2
b. 48, -96, 192
Step-by-step explanation:
2 tons is the most reasonable answer