1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalka [10]
3 years ago
10

A grocery store sells a bag of 4 oranges for $2.84. If Arianna spent $3.55 on oranges,

Mathematics
2 answers:
alisha [4.7K]3 years ago
6 0

Answer:

5

Step-by-step explanation:

so you do 2.84 divided by 4 gives you 0.71 3.55 divided by 0.71 gives you 5, which will be your answer.

zhannawk [14.2K]3 years ago
3 0
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
You might be interested in
The solution set for |2x - 1| = 15 is {8} {-8, 8} {-7, 8}
sweet-ann [11.9K]
I hope this helps you

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help and also give a step-by-step explanation
Katarina [22]
Answer:
1. 50% or 0.5
2. 10/3
3. 1.12
4. 0.22
5. 2.49$

7 0
2 years ago
3xy - ² + 4x for x = -2, y = - and = 6?
Kitty [74]

Answer:

See below

Step-by-step explanation:

Not sure what you are asking....do you want to know what y is when x = -2   and the equation = 6 ?

3 xy^2 + 4x = 6         or is that    3 xy^(-2) + 4x = 6

Could use some serious editing of your question if you are able ....

7 0
1 year ago
All the names that apply to the number -1.5
Blababa [14]
-3/2 -15/10 this is called a negative number. Negative 1 and 5 tenths
8 0
3 years ago
The purpose of a battery in a circuit is to _____.
skelet666 [1.2K]

Answer:

Increase the potential of charges in the circuit

Step-by-step explanation:

Hope this is correct

HAVE A GOOD DAY!

7 0
3 years ago
Other questions:
  • I’m not sure how to do this I’m confused please help guysssss
    7·2 answers
  • Help with this problem
    8·1 answer
  • I don’t understand how to do word problems they’re really hard HELP!!!
    11·1 answer
  • A team t-shirt costs $3 per adult and $2 per child. On a certain day, the total number of adults (a) and children (c) who bought
    6·1 answer
  • What is the solution to the system of equations?
    13·1 answer
  • orlando is renting a tuxedo for the school formal. he has narrowed his choices down by deciding to wear either navy blue or blac
    15·1 answer
  • 5. Find the value of x. Any help is appreciated. Thanks! ^-^
    10·1 answer
  • I need help with this question thank you
    6·2 answers
  • Consider the initial value problem:
    15·1 answer
  • Please help me statistic and probability​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!