1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalka [10]
3 years ago
10

A grocery store sells a bag of 4 oranges for $2.84. If Arianna spent $3.55 on oranges,

Mathematics
2 answers:
alisha [4.7K]3 years ago
6 0

Answer:

5

Step-by-step explanation:

so you do 2.84 divided by 4 gives you 0.71 3.55 divided by 0.71 gives you 5, which will be your answer.

zhannawk [14.2K]3 years ago
3 0
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
You might be interested in
Find the equation of the line that is perpendicular to y=3/4x-3 and passes through the point (3,-2)
morpeh [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

perp. -4/3

y + 2 = -4/3(x - 3)

y + 2 = -4/3x + 4

y = -4/3x + 2

4 0
3 years ago
If it takes 10 women 8 days to make 3 treehouses, how many days does it take 6 women to make 36 treehouses
umka2103 [35]

Answer:

160 days

Step-by-step explanation:

If it takes 8 days with 10 women to make 3 tree houses, then the rate of woman per tree house is 3/80. Multiplying this by 6 and dividing by 36, you get a rate of 1/160 or 160 days. Hope this helps!

6 0
4 years ago
When simplified completely, the product of a monomial and a monomial is sometimesalwaysnever a monomial
Vaselesa [24]

Answer:

Always

Step-by-step explanation:

A mononomial's variable can only have exponents 0,1,2,3 etc  so the product will also be a mononomial.

7 0
3 years ago
How can I get help with linear equations with fractions? I dont remember how to solve​
xz_007 [3.2K]

Answer:

to find the missing number, compare both sides of the equation. If the variable terms are the same and the constant terms are different, then the equation has no solutions.

Step-by-step explanation:

to find the missing number, compare both sides of the equation. If the variable terms are the same and the constant terms are different, then the equation has no solutions.

3 0
3 years ago
The ratio of the ages (in years) of two teachers is 8 : 9. The sum of their ages is 51. What is the age of each teacher?
Keith_Richards [23]

Answer:

Check pdf

Step-by-step explanation:

Download pdf
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find an equation for the line perpendicular to the line 4x+8y=−84x+8y=−8 having the same y-intercept as −4x+2y=−6−4x+2y=−6.
    6·1 answer
  • Simplify x+x^2+2x^2-3x
    15·1 answer
  • What is 8640 minutes, in days? ​
    5·2 answers
  • Excel functions are organized into ____ categories. 8 11 10 13
    5·1 answer
  • If a flying disk is 139 meters in the air and travels at an average of 13 m/s how long is it in the air
    9·2 answers
  • You are looking at the top of a building and thinking it would be great to make a zipline from the top to your current location.
    13·2 answers
  • Which of the following uses the reciprocal property to rewrite
    11·1 answer
  • If the complement of an angle is equal to the supplement of four times the angle, then find the measure of the angle.
    9·1 answer
  • Help me as soon as possible please
    9·1 answer
  • Question 2 of 10
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!