1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalka [10]
2 years ago
10

A grocery store sells a bag of 4 oranges for $2.84. If Arianna spent $3.55 on oranges,

Mathematics
2 answers:
alisha [4.7K]2 years ago
6 0

Answer:

5

Step-by-step explanation:

so you do 2.84 divided by 4 gives you 0.71 3.55 divided by 0.71 gives you 5, which will be your answer.

zhannawk [14.2K]2 years ago
3 0
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
You might be interested in
For every $3.00 the 5th grade raise, the 6th grade raises $5.00. If the 5th grades raises $36.00, how much does the 6th grade ra
frutty [35]
The sixth graders raised $60
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help im having problem ​
jeka94

Answer:

24

Step-by-step explanation:

Do i need to explain ??????

3 0
2 years ago
Please answer it thank you
AnnyKZ [126]

Answer:

C, linear

Step-by-step explanation:

C is the only one with the (1,8) corriant

And it is linear because it has a pattern

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Please show your work. The data modeled by the box plots represents the battery life of two different brand of batteries that Ji
Diano4ka-milaya [45]
(a) Brand X median  = 13
      Brand Y median = 16

Median is the center dot in the shaded box (in blue color). Look at the Time (h) axis for their values. For Brand X it is 13 whereas for the Brand Y it is 16

(b) If we compare their median values we can see that the difference is 3 hours (16-13 = 3). It means that the Brand Y battery will last longer compared to Brand X battery as Brand Y lasts for 16 hours whereas Brand X battery lasts for 13 hours. 
7 0
3 years ago
Two airplanes are are 1600 miles apart and heading toward each other at different altitudes. The first plane is traveling north
Elden [556K]

The planes will pass each other in 1.14 hours.

Why?

To solve the problem, we must remember that since both planes are heading toward each other, the speed to the calculations will be their combined speeds.

The speed will be:

Speed=PlaneA+PlaneB\\\\Speed=620mph+780mph=1400mph

Now, calculating the time, we have:

x=v*t\\\\1600mi=1400mph*t\\\\t=\frac{1600mi}{1400mph}=1.14hours

Hence, the planes will pass each other in 1.14 hours.

Have a nice day!

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Please answer and explain
    6·1 answer
  • 1, 6, 11, 16, 21, . . .<br><br> Use inductive reasoning to predict the next term in the sequence.
    11·2 answers
  • Factor each completely.1) x7x 18
    7·2 answers
  • What are the steps in solving word problems involving multiplication of simple
    5·1 answer
  • ASAP HELP FOR QUESTION 4 ASAP
    12·1 answer
  • Choose the figures that are polygons​
    10·1 answer
  • I need help with this geometry
    8·1 answer
  • A yearbook printer charges based on the number of pages printed. Here is a table that shows the cost of some recent yearbooks.
    15·1 answer
  • For a rectangle with length of
    8·1 answer
  • If the radius of a circle equals 20 cm find its circumference correct to one decimal place
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!