Answer:
The first one is No. The second one I do not know unfortunately.
Step-by-step explanation:
I am in the middle of this lesson in my math class as well and I know that in order to make a triangle, you need the two smaller sides to add up to become larger than the biggest side. In the case of the first question, the two smaller sides, 6 and 3 equal 9, which is not bigger than the biggest side which is 10. I hope you can find the answer to the second one, but for now, the first one is No.
Answer:
30(D)
Step-by-step explanation:
38.48-26.94=11.54
11.54÷38.48×100
≈30
RB: $51.10/14=$3.65 per lb
Turkey: $42.60/12=$3.55 per lb
Ham: $3.80 per lb
Answer: Turkey is the LEAST expensive
There is one<span> last step after getting </span>x<span> = </span>3<span>. You must check </span>x<span> = </span>3<span> in the original equation to be sure that </span>x<span> = </span>3<span> does not cause a zero denominator.</span>
9514 1404 393
Answer:
$27.54
Step-by-step explanation:
The straightforward way to do this is to compute the tax and total on each amount, then add those together. There is an easier way.
($12.50 + 0.08·12.50) + ($13.00 + 0.08·13.00) = $12.50·1.08 +13.00·1.08
= 1.08($12.50 +13.00)
= 1.08·$25.50
= $27.54
Together, Ron and Harry paid a total of $27.54.