1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xz_007 [3.2K]
3 years ago
15

A 4-quart jug of juice costs $5.60. What is the price per cup?

Mathematics
1 answer:
Vinvika [58]3 years ago
8 0

Answer:

$0.35 per cup

Step-by-step explanation:

<u>Step 1:  Find the unit price per quart</u>

5.60 / 4

<em>$1.40 per quart</em>

<em />

Step 2:  Find the unit price per cup

1 quart = 4 cups

1.40 quarts / 4 cups

<em>$0.35 per cup</em>

<em />

Answer:  $0.35 per cup

You might be interested in
Please help me with this
sergij07 [2.7K]

Answer:

x=8

Step-by-step explanation:

The ratio of a side of PQRS to the corresponding side in TUVW. is 6:4=3:2.

The ratio of RS:VW=3:2. RS=12, and VW=x. 12:x=3:2. 3 multiplied by 4 is 12, so 2 multiplied by 4 is x. So, the makes x=8.

3 0
3 years ago
I neee some help with 9th grade algebra what is -3x+9x
weeeeeb [17]
It is positive 6x. Hope this helps!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
G(t)=t³+5t²; Find g(-1)​
erik [133]

Answer:

I need points sorry bbh

Step-by-step explanation:

hh

6 0
3 years ago
Z = 19i + 14 what is the imaginary part<br>​
Ne4ueva [31]

Answer:

The imaginary part is:  z = 19

Step-by-step explanation:

For real numbers a and b, a number written in form a+bi is called a acomplex number. The value a is called the real part and b is called the imaginary part of complex number.

5 0
3 years ago
Please Help With This Problem
vladimir2022 [97]

the m will equal 10 because 1.2 times 10 equals 12

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Billy was counting the number of wheels and bike seats at the playground. He saw tricycles and bicycles. He counted 79 wheels an
    15·2 answers
  • The local skating rink pays Mary a fixed rate per pupil plus a base amount to work as a skating instructor. She earns $90 for
    15·1 answer
  • CAN SOMEONE PLEASE HELP ME WITH THIS !!!!!
    7·2 answers
  • True or False the baby boomer cohort generation was between 1946 and 1964 ?
    13·1 answer
  • This table shows the size, in acres, of four large water parks.
    11·2 answers
  • Write each expression in EXPONENTIAL form and find its VALUE.|
    10·1 answer
  • A circular cake with a radius of 8 inches is cut from the center into 6 equal pieces. How many inches wide, to the nearest tenth
    13·2 answers
  • What is the square root of 169
    15·1 answer
  • 9+10 <br><br> I need help please
    6·2 answers
  • A cylindrical tin has a radius of 3 cm. What is the shortes length of a string that can be wound once round the curved surface o
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!