1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anvisha [2.4K]
3 years ago
8

6 erasers cost $6.60. Which equation would help determine the cost of 3 erasers?

Mathematics
2 answers:
lara [203]3 years ago
6 0
First 6.60 divided by 6 to find the unit rate. It is 1.10 dollars per eraser. You then do 1.10 times 3 which will get you 3.30 dollars for 3 erasers.
larisa86 [58]3 years ago
6 0

Answer with Step-by-step explanation:

We are given that:

6 erasers cost $6.60.

We have to find:

The cost of 3 erasers

Cost of 6 erasers =$ 6.60

Cost of 6/2 erasers= $6.60/2

i.e. cost of 3 erasers= $3.30

Equation which determine the cost of 3 erasers is:

Cost of 6/2(=3) erasers= $6.60/2=$3.30

You might be interested in
What is 34/38 in simplest form? ( please show the work)
olga55 [171]
34 and 38 are both multiples of 34 and 38 so divide each by 2
34/38 = 17/19
this is its simplest form as it cannot be cancelled down any more

4 0
3 years ago
What is 68×53 pllllllzzz
Contact [7]
If my calculations are right 68 times 53 is 3,604
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the x-intercept of the line containing the points (–6, 10) and (12, –2)?
const2013 [10]
Slope = (-2 - 10)/(12 + 6) = -12/18 = -2/3

y = mx + b
10 = -2/3(-6) + b
10 = 4 + b
b =6

equation
y = -2/3x + 6

<span>x-intercept when y = 0
</span>-2/3x + 6 = 0
-2/3x = -6
      x = 6 (3/2)
      x = 9

answer is <span>d.9</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nina thought of a number. She called her number y. She added 14 to her number, divided the result by 6, and she got 12. What was
Shalnov [3]
Y=58

y/6=12
y=72
72-14=58

3 0
3 years ago
Edgar Elementary
kirza4 [7]

Answer:3333

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • -16/5 ÷ 12/25
    15·2 answers
  • Find each sum difference or quotient express your answer in scientific notation
    9·1 answer
  • What is the answer to 23
    13·1 answer
  • Write the expression as a whole number with a negative exponent. Do not evaluate the
    8·1 answer
  • Find the domain of the function f of x equals the square root of the quantity three x minus two.
    5·1 answer
  • Can you please answer this for me?
    7·1 answer
  • solve the following word problem. use x for the unknown value. the average cost of a car in 2013 is said to be 5 less than twice
    15·1 answer
  • How to write 8/15 as a decimal?
    6·1 answer
  • Plzz help will give brainliest
    15·1 answer
  • You go to dinner and decide to leave a 15% tip for your server you had 45 when you came to the restaurant. How much money would
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!