1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Radda [10]
4 years ago
8

Yuki bought a pound of confetti for $12. What is the price, in dollars, per ounce of confetti?

Mathematics
2 answers:
vlabodo [156]4 years ago
7 0

Answer:

The price is $0.75 per ounce.

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 ounces

Divide the price by the number of ounces there are in a pound.

12 ÷ 16 = 0.75

xxTIMURxx [149]4 years ago
3 0
Hello!

\bf Answer:

The price is \bf $0.75 per ounce.

_____________________________

\bf Explanation:

1 pound = 16 ounces

Divide the price by the number of ounces there are in a pound.

12 ÷ 16 = 0.75

You might be interested in
Rewrite 3 1 over 5<br> as a mixed number?
Rufina [12.5K]

Answer:

3 1/5

Step-by-step explanation:

"1 over 5" means 1/5

3 "1 over 5" would then translate to: 3 1/5

~

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Amber built a large rectangular garden that is 9 meters long and had an area of 72 square meters, what is the perimeter of amber
drek231 [11]
So we know that the length of the rectangle is 9 meters.

In order to find area of a rectangle, you multiply the length by the width.

To find the width, you divide the area by the side you do have , which is 9 meters.

72 divided by 9 is 8.

So the width 8 meters, and now to find the perimeter you must add all sides of the rectangle.

9+9+8+8 = 34.

The perimeter of the rectangular garden is 34 meters.
7 0
3 years ago
For which value of x is the equation 3(x+2)+x=2x+16 true?
Arturiano [62]

Answer:

1) take the first part of the equation and work it by multiplying (x+2) by 3

3(x+2)+x

3x +6+x

2)put the answer you got into the question you were given

3x + 6+x =2x +16

3)group the x variables and the non x variables

3x +x -2x =16 -6

4) Now work the equation you have

3x+x-2x=16-6

4x-2x=16-6

2x=16-6

2x=10

5) you divide both sides by the x variable

2x=10

2x/2 =10/2

x=5

therefore x is 5

3 0
3 years ago
PLS HELP BEST ANSWER GETS BRAINLIEST
Blizzard [7]
Answer: 4 cakes
Explanation: 2/3 is equal to 4/6. Each cake only takes 1/6 lbs. of sugar
4 0
3 years ago
Can someone help me with number 4?
Rashid [163]
The US: 300m World: 9b Most accurate: B

300m•20=6b population

B is the most accurate
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve for x. <br><br> 3x/6 + 1 = 7
    9·2 answers
  • Please I want the answer!!!
    11·1 answer
  • Show 65% as a decimal and a fraction. Show your work
    9·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST
    9·2 answers
  • FInd the consumer and producer surplus where p=.00625x^3+100 is the demand function and p=.025x^2+40 is the supply function
    5·1 answer
  • Y= 4x+1:
    5·2 answers
  • TIMED QUIZ HALPThe table represents a linear function.
    7·2 answers
  • Need help with this ASAP! thank you!
    13·1 answer
  • stella and zeke have 26$ left for a cab fare home. the cab far is 4$ per mile plus 2$ fixed charge, what is the maximum number o
    10·2 answers
  • Solve three fourths times two thirds(PLEASE i'M FAILING MATH!!!!!!!!!!!!!!!!!!)
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!