1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aksik [14]
3 years ago
14

A washer and a dryer cost $750 combined.The cost of the washer is 2 times the cost of the dryer. What is the cost of the dryer

Mathematics
1 answer:
neonofarm [45]3 years ago
8 0

Answer:

Cost of dryer is $250

Cost of washer is $500

Step-by-step explanation:

Let the cost of the dryer be - x

Then, cost of washer = 2x

To find x,

x+2x= $750

3x=$750

x=$750/3

x=$250

Hope this helps you mate.

You might be interested in
Randy and Michelle asked their mother to make pies for the school bake sale. She said that if they could pick enough apples, she
Delicious77 [7]
36 apples, you need to multiply 9 and 4 since there are 9 pies and 4 apples in each pie
8 0
3 years ago
A 6-quart container of window cleaner costs $14.76. What is the price per pint?​
Vladimir [108]
$1.23
i put it only a pint half a quart
6 0
1 year ago
I NEED HELP PLEASE HURRY Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. If necessary use / for the fraction
mart [117]
(y+1), since 5y2-2y-7=(5y-7)(y+1)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The graph below shows the number of plates arranged on different numbers of tables in a room: A graph is shown. The values on th
lesya692 [45]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Took the test

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is 69/100 and 6/10 equivalent fractions
zubka84 [21]
No. If you divide 69 by 100 you would get 0.69. If you divided 6 by 10 you would get 0.6. Therefore 69/100 and 6/10 is not equivalent.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Example for the 11th graders were asked to select a favorite pattern out of six choices the following display shows what their f
    5·1 answer
  • Megan wants to retile her bathroom floor. If the home improvment store sells one square foot of tile for $2.49, how much will it
    10·1 answer
  • What is 30% of $650.00
    6·2 answers
  • What is the cubed root of 125? Please include step-by-step
    14·2 answers
  • What is -5/8÷9/10=========
    10·2 answers
  • A bag contains eight batteries, all of which are the same size and are equally likely to be selected. Each battery is a differen
    5·1 answer
  • Find the product of the binomials,<br> (x - 3)(x + 2) (x + 4) =
    15·2 answers
  • Lisa earns $81 washing 9 windows. At this rate, how much does Lisa earn washing 5 windows?​
    5·2 answers
  • Solve for x. 4x−3+2x2−9=1x+3 −173 −5 133 193
    13·1 answer
  • the equation y=5,280x gives the number of feet,y,in x miles.what does the number 5,280 represent in this relation ship
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!