1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tangare [24]
3 years ago
12

Charles bought 3 Chinese dishes yesterday. Each of the dishes cost $15.25. How much did he spend on Chinese food?

Mathematics
1 answer:
emmasim [6.3K]3 years ago
7 0
I believe the answer is $45.75.
I hope this helps.
If you would like an explanation of how I got this, please reply.
You might be interested in
Write the explicit formula for the arithmetic sequence. 2, -2, -6, -10, -14, ...
goblinko [34]
Given from the question
arithmetic sequence
a₁ = 2
a₂ = -2
a₃ = -6
and so on..

First, find the difference of the sequence
d = a₂ - a₁
d = -2 - 2
d = -4

Second, built the formula
General formula
an = a₁ + d(n - 1)

plug the numbers to the general formula
an = a₁ + d(n - 1)
an = 2 -4(n - 1)
an = 2 - 4n + 4
an = 2 + 4 - 4n
an = 6 - 4n

The answer is option B
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 7 boxes of crayons cost $1.68 how much will 29 boxes cost?
svetlana [45]
<h3>Answer:</h3>

$6.96

<h3>Step-by-step explanation:</h3>

Find how much each box of crayon costs

To do this we need to divide 1.68 by the boxes by how many boxes it gives.

$1.68/7 = $0.24/box

Multiply the cost per box to how many boxes.

$0.24 x 29 = $6.96

Hope this helps.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of the line shown below?
svetoff [14.1K]

Answer:

slope = 1/2

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please hurry I only have 5 minutes left!! I will mark brainliest answer!!
Illusion [34]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The area of a square poster is 26 in 2 find the length of one side of the poster to the nearest 10th of an inch
Juli2301 [7.4K]
5.1 in
Since the area of a square is s^2, you can take the square root of 26 to find the answer
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A truck can be rented from Company A for $120 a day plus $0.60 per mile. Company B charges $60 a day plus $0.90 per mile to rent
    12·1 answer
  • What is a conversion factor that you can use to convert gallons to pints?
    10·1 answer
  • 1,400 mm =How many<br> centimeters
    8·1 answer
  • You begin painting your house with 10 gallons of paint you purchased at the hardware store. Each gallon of paint covers 400
    7·1 answer
  • Find the volume of the shape​
    13·1 answer
  • An arc of length 8 in. is intersected by a central angle in a circle with a radius of 3 in. What is the measure of the angle? Ro
    11·2 answers
  • Can someone please help?
    11·2 answers
  • Will mark brainliest
    11·2 answers
  • Need help algebra 1 Picture include
    11·1 answer
  • ………………………………….. x z z z
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!