Given from the question
arithmetic sequence
a₁ = 2
a₂ = -2
a₃ = -6
and so on..
First, find the difference of the sequence
d = a₂ - a₁
d = -2 - 2
d = -4
Second, built the formula
General formula
an = a₁ + d(n - 1)
plug the numbers to the general formula
an = a₁ + d(n - 1)
an = 2 -4(n - 1)
an = 2 - 4n + 4
an = 2 + 4 - 4n
an = 6 - 4n
The answer is option B
<h3>
Answer:</h3>
$6.96
<h3>
Step-by-step explanation:</h3>
Find how much each box of crayon costs
To do this we need to divide 1.68 by the boxes by how many boxes it gives.
$1.68/7 = $0.24/box
Multiply the cost per box to how many boxes.
$0.24 x 29 = $6.96
Hope this helps.
Answer:
slope = 1/2
Step-by-step explanation:
Answer:
B
Step-by-step explanation:
5.1 in
Since the area of a square is s^2, you can take the square root of 26 to find the answer