1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vichka [17]
3 years ago
7

Someone please help me Find the value of x . A) 80 B) 100 C) 130 D)120

Mathematics
1 answer:
zzz [600]3 years ago
3 0

130 +145 +65+160+120 = 620

 the total inside angles for a 6 sided polygon should = 720

 so x = 720-620 = 100

 B is the answer

You might be interested in
4. Which function represents exponential decay?
Leni [432]
Y=35(0.35) is exponential decay
8 0
3 years ago
Please help me
Helen [10]

Answer:

12.5

Step-by-step explanation:

75 divided by 6 is 12.5

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
on his shelves trenton has 15 biogrophies,15 science fiction books,7 refrence books,and 11 mystery books. find the ratio of biog
weeeeeb [17]
The ratio of books is 15:48
6 0
3 years ago
Can anyone give me the answer?
ivanzaharov [21]

Answer:

The 2nd one/Green

Step-by-step explanation:

A plane figure with five straight sides and five angles.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A sculpture is in the shape of a square pyramid. The sculpture has a height of 6 meters and a volume of 50 cubic meters. Find th
Anton [14]

Answer : a link for your answer<em> https://quizlet.com/140197143/surface-area-and-volume-surface-area-of-rectangular-pyramids-flash-cards/</em>

<em>Step-by-step explanation:</em>

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help i always get this wrong
    7·1 answer
  • Help pls thanks you ​
    8·1 answer
  • Can someone solve this?
    13·1 answer
  • The scoring of modern IQ tests is such that IQs have a Normal distribution with mean
    11·1 answer
  • Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? *
    12·1 answer
  • Please help!!!
    9·1 answer
  • Work out an estimate for √4.92+3.18x7.31
    14·1 answer
  • If 2580 people watched one show and 2920 people watched another show. How many people need to watch the third show for there to
    8·2 answers
  • ? pls help lol ??????????????????
    5·2 answers
  • Daniel wants to do 312 practice problems to prepare for an exam. If he wants to do approximately the same number of problems eac
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!