1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Korolek [52]
3 years ago
12

you earn $0.85 for every cup of hot chocolate you sell. How many cups do you need to sell to earn $55.25? Help Please.

Mathematics
2 answers:
Paha777 [63]3 years ago
8 0


65

The easiest way to find the answer is to divide $55.25 by $0.85 and u get 65 and then to check to make sure it's correct multiply 65 x 0.85 = 55.25

Delvig [45]3 years ago
3 0
0.85$ for 1 cups
1$ for 1/0.85 cups
55.25$ for [1/0.85]*55.25 = 55.25/0.85 = 65 cups
You might be interested in
Y=[x]-4<br> Determine the value of y, if x is 15
netineya [11]

Answer:

11

Step-by-step explanation:

15 - 4 = 11

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Suppose you wanted to make an open-topped box out of a flat piece of cardboard that is 25 inches long
grigory [225]

i dont know man

Step-by-step explanation:

...

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Slope = (2)/(5), y-intercept=-2<br> Write the equation of the line in slope-intercept form please
hichkok12 [17]

Answer:

y = 2/5 - 2

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can some one help quickly. Please show work
Sphinxa [80]

Answer:    the answer is  2

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Please help ill give brainleist answer
wolverine [178]

Answer:

look at the picture i have sent

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A store is selling five cans of tomato sauce for $5.25. What is the unit price? unit price = total price ÷ number of units per p
    6·1 answer
  • Getaway travel agency surveyed a random sample of 45 of their clients about their vacation plans. Of the client surveyed, 21 exp
    5·1 answer
  • A scientist creates a colony of bacteria in a dish. This type of
    14·1 answer
  • What is smallest to largest value.<br><br> 32-3/5 , 64-2/3, 81-1/4, 49-1/2, 125-2/3
    12·1 answer
  • Gabby bought 5.15 kg of apples and 1.6 kg of oranges how much fruit did she buy in all
    10·2 answers
  • Label the sides and name them also explain how you know<br>​
    15·1 answer
  • Plzzzzzzzzz help ASAP
    14·2 answers
  • A moving company makes square boxes with edges each measuring 2 .5 feet. Each moving truck can hold 30 boxes in the trailer. If
    8·2 answers
  • Tell whether the given value is a solution of the inequality. <br><br> -3/7m &lt; 1; m= -7
    9·1 answer
  • Nrite the equation of the line whose slope is 2 and y intercept is -1.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!