= 19 this is the answer I'm guessing since 16-12= 4 so 16 is 4 more than 12
Answer:
80p
if you are adding 4p every time you add a drink you will be adding 7 drinks therefore you have to do (7x4p) this will equal 28p then you have to add 28p to 52p
Hope this helps
Answer:
1- $ 0.25.
2- $ 26.25.
3- $ 1.73.
Step-by-step explanation:
1- Given that a bag of 12 oranges costs $ 2.99, to determine what is the cost per orange, the following calculation must be performed:
2.99 / 12 = X
0.249 = X
Thus, the cost of each orange is $ 0.25.
2- Given that 4 slices of pizza cost $ 10.50, to determine what is the cost of 10 slices of pizza at this rate, the following calculation must be performed:
10.5 / 4 x 10 = X
2.625 x 10 = X
26.25 = X
Thus, the cost of 10 slices of pizza is $ 26.25.
3- Given that 4 pieces of candy cost $ 0.99, to determine what is the cost of 7 pieces of candy at this rate, the following calculation must be performed:
0.99 / 4 x 7 = X
0.2475 x 7 = X
1.7325 = X
Thus, the cost of 7 pieces of candy is $ 1.73.
Answer:
8.
7.
6.
5.
4.
Step-by-step explanation:
All work is shown above from 8 − 4.
I am joyous to assist you anytime.
Answer:
Here's my work for this problem: