1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Radda [10]
3 years ago
10

The function g(x) = 8(4x) is reflected across the x-axis to create f(x).

Mathematics
2 answers:
Andre45 [30]3 years ago
6 0

Answer:

f(x) = -8(4)^x

Step-by-step explanation:

We have been given the equation of g(x) is g(x)=8(4)^x

When we reflect a function f(x) about the x-axis then the equation of function becomes -f(x).

Now, f(x) is created by reflecting across the function g(x) about x axis. Hence, we have

f(x) = -g(x)

f(x) = -8(4)^x

Thus, we can fill -8 in the blank provided.

Andrej [43]3 years ago
4 0

to reflect across the x axis , we multiply the function by negative

So the function reflected across the x axis should be

f(x) = -8 (4)^x

f(x) = ____-8_____ (4)^x

You might be interested in
List the domain for the following relation <br><br> (4,1) , (-6,1) , ( 2,7) , (4,-3) , (8,3)
Colt1911 [192]

Answer:

4,-6,2,4,8

Step-by-step explanation:

the domain are the one at the top like the numerator of a fraction

6 0
2 years ago
Rewrite using the distributive property then solve using gcf. 5(4+3)
Vitek1552 [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

5×4+5×3

20+15

25

5 0
3 years ago
Jamie took an 8-week keyboarding class. At the end of each week, she took a test to find the number of words she could type per
Bingel [31]
She improved about 4.3 words per min each week
6 0
3 years ago
Cereal A cost. $4.20 for a 14-ounce box and Cereal B costs $3.90 for a 12-ounce box. Which is better?
antiseptic1488 [7]
Cereal A is a better option...Need an explanation?
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP!!! First gets Top Answer!!!
Marta_Voda [28]
It is approximately -.4048

H=10^(-pH)

log H = -pH

pH=-logH => so it is affirmed that it is -.40

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help me <br>please please ​
    14·1 answer
  • Find the value of k so that the line through the given points has the given slope.
    10·1 answer
  • The energy usage of a light bulb is a function. The input for the function is _________, measured in hours. The output of the fu
    9·1 answer
  • The cost of y (in dollors) to spans an evening bowling is proportional to the number of games x that are bowled. It costs $17.50
    9·1 answer
  • Generate an equivalent expression using the distributive property 3(6 - 7a) A.18+21a B.9+10a C.9+10a D.18-21a
    7·2 answers
  • If fx = 5x - what is the value of f(5)?
    8·1 answer
  • Help! Combing Functions mastery test!
    6·2 answers
  • Whoever answers first gets brainliest
    12·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    11·1 answer
  • What is next number in pattern 7, 11, 2, 18, -7
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!