1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kap26 [50]
3 years ago
7

What should you do if you think that a bill is wrong or want more information about it?

Business
1 answer:
Dahasolnce [82]3 years ago
4 0
You should inquire. 

If the bill is incorrect, this could be a cause of fraud or a simple calculating error. The same could apply for you wanting more information - the supplier should be able to provide you information about it.  

You might be interested in
Income elasticity measures the:____.
larisa [96]

Answer:

C. Responsiveness of quantity demanded to a percentage change in income.

Explanation:

Income elasticity is defined as the responsiveness of the quantity of a good demanded by an individual as his income changes, all other factors being constant.

Mathematically it is calculated as percentage change in quantity demanded divided by percentage change in income.

Income elasticity is used to find out if a good is a necessity or a luxury good.

The demand for goods that are a necessity does not change with a change in income.

However demand for a luxury good increases as income increases and vice versa

8 0
3 years ago
Assume the cost of aluminum used by soft-drink companies increases. Which of the following correctly describes the resulting eff
EastWind [94]

Answer:

III. The supply of soft drinks decreases

Explanation:

Changes different from price and quantity supplied or quantity demanded will cause changes in the total supply or demand. In this case, an increase in the cost of the aluminum used by soft-drink companies will increase their cost of production. Because this affects companies which supply canned soft drinks, this increase in the cost of production will affect the total supply. If the cost of production increase, with the same resources, they will produce less but need to compensate this decrease in units by increasing the price. In the demand and supply graph, the supply will shift to the left and this will decrease the equilibrium quantity and increase the equilibrium price.

6 0
4 years ago
5. Kung ikaw ang itinalaga upang
Orlov [11]
Ang daan patungo sa isang malinis na paaralan ay isang malinis na silid aralan nang paisa-isa. Magsimula sa pamamagitan ng pakikipag-usap sa mga guro at mga gawaing maaari nilang magawa upang mapanatili ang kanilang silid-aralan at silid-pahingahan ng guro.

Halimbawa, ang mga bata at guro ay maaaring magtabi ng isang oras bawat linggo upang malinis at maiwaksi ang silid aralan. Ang mga guro at iba pang kawani ay maaaring maghugas ng kanilang mga tasa ng kape at baso pagkatapos magamit, at punasan ang anumang pagkalat o gulo na ginawa nila.

Ang mga pangunahing patakaran na ito ay makakatulong sa iyo at sa lahat sa paaralan na mapanatili ang isang mahusay na antas ng kalinisan sa araw-araw. Ang isang malinis na kapaligiran sa pagtatrabaho ay maaaring dagdagan ang pagiging produktibo, mapabuti ang kalagayan ng mga mag-aaral at guro, at mabawasan ang bilang ng mga pagliban.


dapat itong makatulong sa iyo sa tanong!
3 0
3 years ago
Pasternik Company produces and sells two products, Alpha and Zeta. The following information is available relating to its setup
ryzh [129]

Answer:

E) None of these answer choices is correct.

Explanation:

<u>Overhead bases on labor hours:</u>

250 units / 25 per batch:  10 batch

total overhead cost: $ 2,000 setup per batch x 10 batch= $ 20,000

20,000 overhead cost / 1,000 labor hours = 20 dollars per hour

1,000 labor hours / 250 units of output: 4 labor hours per unit

4 labor hours x $ 20 = $ 80

<u>Overhead based on activity:</u>

Setup cost: 2,000

units per batch: 25

$ 2,000 / 25 units = $ 80

6 0
3 years ago
Which of the following is considered a purchase tax?
Butoxors [25]

I believe the answer is: D. excise tax

.

Purchase tax refers to the tax that must be paid by the buyer whenever they purchase a certain product. One of the example would be an excise tax.

Excise tax is the tax that buyers must paid when we buy a product that create some sort of negative effect to the society or environment. Example of an excise tax would be gasoline tax.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • You observe the following information regarding Companies X and Y: ∙ Company X has a higher expected return than Company Y. ∙ Co
    7·1 answer
  • The potential benefits lost by taking a specific action when two or more alternative choices are available is known as a(n):____
    12·1 answer
  • Magic Realm, Inc., has developed a new fantasy board game. The company sold 15,000 games last year at a selling price of $20 per
    13·1 answer
  • Presented below is information related to Wise Company at December 31, 2017, the end of its first year of operations.
    12·1 answer
  • Do It! Review 1-3 Classify the following items as issuance of stock, dividends, revenues, or expenses. Then indicate whether eac
    9·1 answer
  • When cell phones were first entering the market, they were relatively large and reception was undependable. All cell phones were
    10·1 answer
  • Accounts receivable, equipment, the building itself, and the land on which the building stands are examples of:
    12·1 answer
  • It is generally recognized that the spending habits of individuals changes over their lives. In general, young adults tend to sp
    13·1 answer
  • The process of sending and receiving messages without using any spoken words defines _____.
    13·2 answers
  • Assume a project has normal cash flows. according to the accept/reject rules, the project should be accepted if the?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!