1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elena-2011 [213]
3 years ago
12

Someone please help me out

Mathematics
1 answer:
Anuta_ua [19.1K]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

\sqrt{-100} =\sqrt{100*-1} =\sqrt{100 i^2} =5i=0+10 i

correction write 10 i in place of 5i

You might be interested in
11. The length (L) of a rectangular picture frame
zvonat [6]
I’m having same problem
7 0
2 years ago
In Omak the sales tax is 8.4%. What is the total cost including tax Aakel spent on a $48 purchase?
Vikki [24]

Answer:

$52.03

Step-by-step explanation:

1. Approach

To solve this problem, first one needs to calculate the sales tax, then one must add that to the amount spent on the purchase. To calculate sales tax, one must convert the percent to decimal form, this can be done by dividing the percent by 100. Then one will multiply the decimal by the amount spent.

2. Find the tax

As states above; to calculate sales tax, one must convert the percent to decimal form, this can be done by dividing the percent by 100. Then one will multiply the decimal by the amount spent.

<u>a. convert percent to decimal</u>

8.4 / 100 = 0.084

<u>b. multiply the decimal by the amount spent</u>

48 * 0.084 = 4.032

The amount spent on sales tax is, $4.032

3. Find the total amount spent

Now all one has to do is add the amount spent in tax by the amount spent on the purchase.

48 + 4.032 = 52.032

Since money is only spent rounded to the second decimal point, one has to round the number;

52.03

6 0
2 years ago
Can i please have more daily answers please.
V125BC [204]
No maaaaaaaaaaaaaaaaaam
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost, C, in millions of dollars of producing T million tons of steel is modeled by the equation C = 220T + 1890.
kobusy [5.1K]

C = 220T + 1890.

Solve the equation for T.

220T = C - 1890

T = C/220 - 8.6

The steel produced is expected to be sold at a price of $310 per ton.

310 $/ton is a rate or slope. Write a linear equation where x is tons of steel produced and y is selling price of the steel.

y = 310x

Write and solve an equation to find the amount of steel produced if the selling price is equal to the cost of production.

* Here, note that the cost of production and tons of steel in the first equation is in the millions.  The equation we just wrote for the selling price was in x tons of steel. This only matters in regards to the units you specify because; million/million = 1

The unit multiplier of all variables must be specified as same. Either everything is in millions or not.

Here, I'll leave everything in millions, change x (tons of steel) to T (mill tons steel) and "y" to "S" in million dollars selling price.

S = 310T

Set equal to Cost equation.

220T + 1980 = 310T

Solve for T, million tons of steel produced.

1980 = 310T - 220T

1980 = 90T

T = 1980/90

T = 22 million tons steel produced


7 0
2 years ago
The two rectanglular plots of land has proportional side lengths.
arsen [322]
The answer should be c

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In the below system, solve for y in the first equation.
    13·1 answer
  • Nancy spent $44.59 on 5.25 quarts of olive oil. What is the cost of one quart of olive oil? Round to the nearest cent.
    6·2 answers
  • Lyra and Donna are testing the two-way radios they built for their high school science project. Lyra goes to the top of a buildi
    10·2 answers
  • What is​ logic? Briefly explain how logic can be useful.
    11·2 answers
  • The Science Club went on a two-day field trip. The first day the members paid $40 for transportation plus
    12·1 answer
  • Can someone help me find the area plz
    13·2 answers
  • Max is designing a hot tub for a local spa.
    10·1 answer
  • Line CD passes through points (0, 2) and (4, 6). Which equation represents line CD?
    6·1 answer
  • Please help me ASAP!!!
    9·2 answers
  • Find the distance and displacement for the following figures :
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!