Answer:
4 + 2g
General Formulas and Concepts:
<u>Pre-Algebra</u>
Distributive Property
Order of Operations: BPEMDAS
- Brackets
- Parenthesis
- Exponents
- Multiplication
- Division
- Addition
- Subtraction
Step-by-step explanation:
<u>Step 1: Define</u>
2(2 + g)
<u>Step 2: Expand</u>
- Distribute 2: 2(2) + 2(g)
- Multiply: 4 + 2g
R= 18
d=r(2)
36=r(2)
36/2=r(2)/2
18=r
Answer:
6-ounce bottle for $3.49 because its
.58 per ounce
3.49 divided by 6 = .58
Step-by-step explanation:
9.59 divided by 14 is .69 per ounce
chegg
Answer:
24 hours
Step-by-step explanation:
To answer this question, you just have to divide the total amount Mary is trying to earn, $132, by the unit rate, $5.50 per hour:
132 / 5.50 = 24
So, Mari needs to work 24 hours to earn $132
Hope this helps :)
400/100=4 so 4 workers are = to 1%
72×4=288 workers are part time
400-288=112 full time workers