1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
adelina 88 [10]
3 years ago
13

In 2005, a store manager earned $55,250. In 2013, the manager earned $68,546 working at the same store. Let x be years since 200

0, and y represent the manager's salary.
Assuming that a linear function models this data, find and interpret the rate of change.
Mathematics
1 answer:
Art [367]3 years ago
7 0
I was born 2005 so I don't know the answer sorry
You might be interested in
(Can somebody find the sum of this) <br><br><br> (5+2i)+(8-3i)
7nadin3 [17]
Hey there!!

Okay so here are the steps....

(5 + 2i) + (8 - 3i)       <---- when we have exponents we should worry about the                                            "i" because it is equal to √-1 but here it isn't the case.
<u>

(13 - i)</u>
<u />   <----- This is the answer!



<u />I hope this helps! ^__^
7 0
3 years ago
Whats the y-intercept
svet-max [94.6K]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

the y-intercept is where the line meets the y-axis

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Easy Points if you know math. Please help, question attached in picture.
blagie [28]

Answer:

y = 1/2x +6

Step-by-step explanation:

We have a point and a slope.  Therefore we can use the point slope form to create a line

y-y1 = m(x-x1)

y-5 = 1/2(x--2)

y-5 = 1/2(x+2)

Distribute the 1/2

y-5 = 1/2x +1

Add 5 to each side

y-5+5 = 1/2x +1+5

y = 1/2x +6

This is in slope intercept form

6 0
3 years ago
Please Help Algebra II
harkovskaia [24]
The student buys 3 small notebooks and 3 large notebooks
8 0
3 years ago
Three of the choices are unit rates for the price of milk. which choice is not?$1.00 per 8 ounces$1.30 per pint$3.47 per gallon$
Sedbober [7]
$1.00 per 8 ounces, since it isn't in the simplest form (which isn't a unit rate)
7 0
3 years ago
Other questions:
  • How does the syntax of shakespeare's sonnets vary? couplets are placed at the end of each poem to sum up ideas. the number of qu
    9·2 answers
  • If you could travel 450 miles in 5.5 hours, then how far could you travel in 7 hours?​
    6·1 answer
  • Hello...could someone help me out?? ty :)
    15·2 answers
  • A piece of wire of length 6363 is​ cut, and the resulting two pieces are formed to make a circle and a square. Where should the
    15·1 answer
  • How can I solve this??
    13·1 answer
  • Simplify:<br>3×5-1-(2² +6÷2)​
    15·2 answers
  • 274.6 = 2.746 x 10n n =​
    8·1 answer
  • SECOND TIME POSTING THIS CAN SOMEONE PLS HELP ME
    15·1 answer
  • PLEASE HELP ME ASAP PLEAASEEEE
    7·2 answers
  • Madison made the following table to record the height of each person in her family. About how much taller is her mom than Jade?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!