1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djyliett [7]
3 years ago
12

Trig identities how to prove 1- (sin^2x)/(1+cosx)= cosx

Mathematics
1 answer:
balu736 [363]3 years ago
3 0
Both sides aren't equal because 1-sin^2x = cos^2x and cos^2x / 1+cosx can never equal cosx
You might be interested in
What is 3.65 x 5<br> ‍♀️
tiny-mole [99]

Answer:

18.25

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
A total of tickets were sold for the school play. They were either adult tickets or student tickets. The number of student ticke
PSYCHO15rus [73]

Answer:

the number of adult ticket sold is 107 tickets

Step-by-step explanation:

The computation of the number of adult ticket sold is shown below:

Let us assume the number of tickets be x,

So, the adult be x

And for student it would be 3x

Students= 2x

Adults= x

Total = 4x

Now the equation could be

4x = 428

x = 107

This x signifies the adult tickets sold i.e 107

Hence, the number of adult ticket sold is 107 tickets

4 0
3 years ago
Which of these numbers is the greatest? No links
Ahat [919]

Answer:

c. 1.2 * 10^4

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The equation for a line passing through (-4, 6) and (1, 0) could be written in slope-intercept form as:
aleksandr82 [10.1K]

Answer: b. Y= -6/5x + 6/5

First find the slope of your two points, then write your equation in point-slope form. Using your equation in point-slope form, you can solve and convert it to slope-intercept form.

7 0
3 years ago
Carlos is going to an amusement park for his 11th birthday with his 2 yr old brother and parents. His parents brought $100 to sp
amm1812
They have $49.00 left for desert because a ticket is $15 for each person 7 and older. So 15 × 3 people = $45.00. $1.50 per slice and they got 4 slices so 1.50 × 4 = $6.00. $45.00 + $6.00 = $51.00. $100 - $51 = $49.00
8 0
2 years ago
Other questions:
  • The equation to determine the weekly earnings of an employee at the hamburger shack is given by w(x), where x is the number of h
    7·1 answer
  • A farmer car pick 12 boxes of apples per day
    7·1 answer
  • What’s the answer to this problem?
    14·2 answers
  • Alina has just received 3 video games for her birthday to add to her existing 12 video games. A week later she went to the thrif
    6·2 answers
  • It cost $1.25 for half a pound of birdseed . What is the unit rate and what does it represent
    13·1 answer
  • The <br> 180<br> falls between which two whole numbers?
    5·2 answers
  • Suppose that 9 is a factor of a number
    7·1 answer
  • Help for brainliest answer
    8·1 answer
  • Set up an algebraic equation that could represent the following situation:
    10·1 answer
  • Your teacher has disabled instant marking. Your marks will appear after the due date.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!