Answer:
578.5$
Step-by-step explanation:
first we calculate 35% of $890
890 * 0.35 = 311.5$
Then we subtract 35% from the original price to obtain the final price
890-311.5=578.5$ <---- final price
Answer:

Step-by-step explanation:
<u>Given</u>
<u />
<u>Swap x and y and solve for y</u>
<u />
<u>Final answer</u>
<u />
Keep in mind that we need to swap the variables because a function and its inverse are symmetrical about the line y=x. See the graph below.
10 books cost $30. To figure it out, it's just 3 times the number of books. XD
Answer:
y = 7.8x + 26
Step-by-step explanation:
Given the following :
Pearson's r = 0.78
Average consumption of ice cream = 5 grams per week (m) with Standard deviation (sd) = 1.5 grams
Average weight = 65 kg with standard deviation of 15kg
Formular for the regression line :
General regression formula :
y = mx + c
y = predicted variable ; m = slope or gradient ; x = predictor variable ; c = intercept
Gradient (m) = change in y / change in x
m = (sd y / sd x) * r
m = (sd weight / sd ice cream) × r
m = (15 / 1.5) × r
m = 10 × 0.78 = 7.8
Intercept:
mean of weight(y) - [Slope×mean of icecream(x)]
65 - [7.8 × 5]
65 - 39 = 26
Hence,
y = 7.8x + 26