1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
chubhunter [2.5K]
4 years ago
10

Suppose you buy flour and cornmeal in bulk to make flour tortillas and corn tortillas. Flour costs $1.50/lb. Cornmeal costs $2.5

0/lb. You want to spend less than $9.50 on flour and cornmeal, and you need to at least 4 lb altogether.
a. Write a system of inequalities that describes this situation.
b. Graph the system to show all possible solutions.
Thanks.
Mathematics
1 answer:
Svetlanka [38]4 years ago
8 0
I suppose the answer is b. Graph the system to show all possible solutions
You might be interested in
Solve for the value of p
valentinak56 [21]

Answer:

p=43

Step-by-step explanation:

(p+7)+(3p+1)=180

4 0
3 years ago
What is 194x750 in standard form<br>​
Reil [10]

Answer:

145.5x10 3

Step-by-step explanation:

145.5x10 raise to the power of 10

6 0
3 years ago
What is the slope of the line that passes through the pair of points (1/3, -1) and ( -2, 9/2)​
UkoKoshka [18]

Answer:

\boxed{m = - \frac{33}{14} }

.

Step-by-step explanation:

Use the form below

\boxed{\boxed{m = \frac{y_2 - y_1}{x_2 - x_1} }}

Where

  • m is a slope
  • (x_1,~y_1) and (x_2,~y_2) are the point of the line

.

So, the slope is

(\frac{1}{3} ,~ -1) \to x_1 = \frac{1}{3} ~and~y_1 = -1

(-2,~ \frac{9}{2} ) \to x_2 = -2~and~y_2 = \frac{9}{2}

.

m = \frac{\frac{9}{2} -(-1)}{-2-\frac{1}{3} }

m = \frac{\frac{11}{2} }{\frac{-7}{3} }

m = \frac{11}{2} \div (-\frac{7}{3} )

m = \frac{11}{2} \times (-\frac{3}{7} )

m = - \frac{33}{14}

.

Happy to help:)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you need to use 4/5 of a cup of strawberries for a single pie . How many cups would be needed for 2 pies.
kirza4 [7]

Answer:

1 3/5      or 8/5     cups for 2 pies

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What is the unit rate for $290 for 18
natka813 [3]

Answer:

16.1

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 7/10-(-5/3) find the difference
    9·2 answers
  • What is the range for the graph shown?
    6·2 answers
  • Given: 2x+3y=6.<br> What is the y-intercept?
    8·1 answer
  • If the length of AC equals 48, what is the length of the midsegment DE?
    13·1 answer
  • Common factors of 18w and 30wz
    8·2 answers
  • Y = 5x - 8<br><br> 4x + 3y = 33 el valor de x es ?
    12·1 answer
  • How long will it take for money to double if it is invested at 7% compounded monthly?
    15·1 answer
  • -6-t/4 =-1 Please solve for t<br> 10 points
    11·1 answer
  • Beryllium is an extremely lightweight metal that is used in many industries, such as aerospace and electronics. Long-term exposu
    6·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIST please help with #12
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!