1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Over [174]
3 years ago
5

If you were to graph 1.14, 1.15, and 0.5. what would you count by on your number line?

Mathematics
1 answer:
GREYUIT [131]3 years ago
6 0

If you want to include 0, the overall interval is 115 times 0.01, or 23 times 0.05 or 11.5 times 0.10. The latter might make it harder to plot 1.14, so I'd probably use an interval of 0.05.

Between 6 or 7 and about 25 intervals on a graph's scale are about right. More makes it pretty busy and sometimes difficult to tell which mark is associated with the number. A fewer number is indicated only if there are a fewer number of discrete values that need to be shown to adequately identify the data points.

You might be interested in
Find the height of a cylinder with radius 13 and surface area 1470.3.
g100num [7]
First you need the formula for SA of a cylinder: SA = 2(πr^2) + 2πr*h
(area of the top and bottom circles plus the side)
Then plug your values into the equation and rearrange to make h the subject:
1470.3 = 2π13^2 + 2π*13*h
26πh = 1470.3 - 338π
h = (1470.3 - 338π)/26π
   =5.00042...
so h is approximately 5 units :)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is this a function or no
makkiz [27]
Yes it is..............
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
after riding the stationary bike for just 8 minutes, betty had burned 50 calories. how long must she ride if she wants to burn 3
Lyrx [107]

Answer:

52 minutes.

Step-by-step explanation:


4 0
3 years ago
2. Barak has 4 pet lizards. Each lizard eats 5 crickets a day. If a cricket costs 12 cents,
ikadub [295]

Answer:

The expression Barak could use to find the amount he will spend to feed his pet lizards for one day = Number of pets × number of crickets per pet × cost of each crickets

Step-by-step explanation:

Pet lizards = 4

Each lizard eats 5 crickets

4 pet lizards will eat = 4 × 5 crickets

= 20 crickets

A cricket = 12 cents

That is, $0.12

Cost of 20 crickets = 20 × $0.12

= $2

The expression Barak could use to find the amount he will spend to feed his pet lizards for one day

= Number of pets × number of crickets per pet × cost of each crickets

= (4) (5) (0.12)

= $2.4

3 0
3 years ago
Please help me with this problem!
san4es73 [151]

Answer:

The choice A ;

\frac{1}{ {7}^{8} }

Step-by-step explanation:

\frac{ {7}^{ - 6} }{ {7}^{2} }  =  \frac{ {7}^{ - 6 - 2} }{1}  =  {7}^{ - 8}  =  \frac{1}{  {7}^{8} }  \\  \\  \\ or. \:  \frac{ {7}^{ - 6} }{ {7}^{2} }  =  \frac{1}{ {7}^{ 2 + 6} }  =  \frac{1}{ {7}^{8} }

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A solid machine part is to be manufactured as shown in the figure. The part is made by cutting a small cone off the top of a lar
    12·1 answer
  • The value of p varies directly with q, and p=8 when q=2. What is the value of p when q=7
    12·1 answer
  • Plz help and explain
    10·1 answer
  • Find The Slope Of The Line. <br> A.) -3/4<br> B.) 4/3<br> C.) -4/3<br> D.) 3/4
    15·2 answers
  • I need help with this
    6·2 answers
  • Mr.Johnson imported some cartons of noodles.There were 28 packages of in each carton.he then sold 10 of noodles for $5 if he rec
    9·1 answer
  • Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
    10·1 answer
  • Who wants my ip its free of charge
    8·1 answer
  • What is the volume of a right rectangular prism with a length of 4.8 meters, a width of 2.3 meters, and a height of 0.9 meters?
    6·1 answer
  • Find the equation of the line tangent to the graph of f(x)=(lnx)^(4)at x=10
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!