Answer:
$3.50
Step-by-step explanation:
Let's split 2.5 into 2 separate parts, 2 and .5. To find how much 2 pounds of apples cost, we have to multiply $1.40 by 2. 1.40x2= 2.80. Now we have to figure out how much .5 pounds. To do this, we have to divide 1.40 by 2. We get .7. 2.80+ .7= $3.50 [or 3.5]
Answer: x = -2.5
Step-by-step explanation:
Subtract 5 on each side to get -2x = 5
then divide both sides by -2 to get x = -2.5.
Hello!,
FRIST :<span> </span><span>2 topping - $14
1 topping - $10
1 topping is $4. (You find the difference between the two.)
That means that a medium pizza, with no toppings is worth $6.
So for a large plain cheese pizza -
$6.00/10x8 [80%]
= 2.40
So, a large cheese pizza would cost [$6.00+$2.40] $8.40.
I wouldn't think there would be a difference in the surcharge for a toppings. But!
1 topping is $4.
4/10*8=0.4
So the large topping would cost [$4.00+$0.40] $4.40 THANK YOU!</span>
Answer:
x=− 17/3=−5. 6
=-5 2/3
Step-by-step explanation:
22 students which is the answer