This question has an accompanying table that has the following data:
Bottles of Jolly Juice Orange Juice
Containers Price
8 oz $0.96
16 oz $1.60
32 oz $2.56
64 oz $3.84
Unit rate means the value per ounce. To get the unit rate, we simply divide the Price by the number of ounces per container.
8 oz has a price of $0.96. Its unit rate is solved as follows:
$0.96 / 8 oz = $0.12 per ounce.
Answer:
i think it would be a bit to the left of 9
Answer:
12 gymnast
Step-by-step explanation:
There are 4 servings per bowl and 4x3 is 12
Answer:

Step-by-step explanation:
Using the rule of exponents
⇔ 
Given
=
= 