1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
arsen [322]
3 years ago
12

A caterer needs to buy 21 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the ca

terer pay for the pasta there
Mathematics
1 answer:
Zanzabum3 years ago
7 0

Answer:

31.5 $

Step-by-step explanation:

First lets se how much 1 pound of pasta costs in the store. We do this dividing the price for 8 pounds over those 8 pounds:

12/8 = $1.5 each pound

As 21 pounds are needed:

$1.5 * 21 = $31.5

You might be interested in
Ahmed is working at a restaurant . His boss pays him $15.50 per tour and promises a raise of $1.25 per hour every 6 months. Whic
aksik [14]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

you have to make chart. You have to add 1.25 to your total every 6 months.

  1. Start             $15.50
  2. 6 months     $15.75
  3. 12 months    $18.00
  4. 18 months.   $19.25
5 0
3 years ago
Help me please help me thank you
kow [346]

Answer: 110, 35, 70, G, J, F, E, B, A, H, C, D, I

Step-by-step explanation:

8. For number 8, you will be using the exterior angle theorem. The exterior angle theorem states that the exterior angle equals the two angles inside the given triangle. Since we have 50 and 60, you will add 50 + 60 to get 110.

9. In this problem, you shall use the vertical angle theorem. The vertical angle theorem is simply that any angles vertical from one another are congruent. So a will be also 35 degrees.

10. This is an image depicting two lines cut by a transversal, creating multiple congruent angles. With this, you will be using the alternate interior angle theorem. Alternate interior angles are angles on different sides of the transversal but inside both of the lines that were cut into, as shown above. So,  b will also equal 70 degrees.

Part B:

1. G

2. J

3. F

4. E

5. B

6. A

7. H

8. C

9. D

10. I

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Determine whether y varies directly with x. If so, find the constant of variation k.
kumpel [21]
Direct variation is y=kx, inverse variation is y=k/x....

-5y=-2x divide both sides by -5

y=2.5x

So this is a direct variation with a constant of 2.5
5 0
3 years ago
How to find the y- intercept of y=3^x+9x-14
Bas_tet [7]
Your y-intercept would be (0,-13)
8 0
2 years ago
Positive negative or no correlation?
bixtya [17]

Answer:

positive correlation

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The function f(x) = −x2 + 60x − 116 models the monthly profit, in dollars, a shop makes for repairing windshields, where x is th
    5·2 answers
  • The sum of 1/6,2/3 and 1/4 is
    7·2 answers
  • the area of a rectangular field is 8148 yards squared if the width of the field is 84 yards what is its length
    6·1 answer
  • If one feather weighs 700 milligrams, how much will 37 identical feathers weigh plus the basket they are placed in which weighs
    13·2 answers
  • The number of students enrolled at a college is 18,000 and grows 6% each year. part a: the intial amount a is ___.
    13·1 answer
  • How many inches are in 1 meter of ribbon
    7·2 answers
  • A shop owner offered a 20%discount off the regular price of a mirror.The amount of the discount is $3.00
    13·2 answers
  • What percentage of the distance covered by an Olympic triathlon do athletes cycle if the swim for 3%, run for 20% and cycle the
    5·1 answer
  • (-3)3 power and (-7) 2nd power
    9·1 answer
  • John has 367 stamps And his uncle gave him some more stamps now he have 462 stamps how many stamps did he get from his uncle
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!