Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
Answer:
D) 18.37 feet
Step-by-step explanation:
5.6 x 3.28 = 18.37 feet
Answer:
The area of the mat is 2/3 m^2
Step-by-step explanation:
Area of a rectangle is length times width or
A = l x w
8/9 x 3/4 =
24/36 =
2/3
Answer:
The price decreased by 16 1/3%, or approximately 16.3%
Step-by-step explanation:
Use the formula for percent change. If the answer is negative, it is a percent decrease. if the answer is positive, it is a percent increase.
percent change = (new price - old price)/(old price) * 100%
In this case, use:
new price = 50
old price = 60
percent change = (new price - old price)/(old price) * 100%
percent change = (50 - 60)/60 * 100%
percent change = -10/60 * 100%
percent change = -1/6 * 100%
percent change = -100/6% = -50/3% = -16 1/3%
The price decreased by 16 1/3%, or approximately 16.3%
Answer:
Two times of your age = 16 × 2 = 32
So, 200 reduced = 32 - 200 =<u> - 163 </u><u>years</u>
<h3>
<u>PLEASE</u><u> MARK</u><u> ME</u><u> BRAINLIEST</u></h3>