1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LenaWriter [7]
3 years ago
13

If a price reduction leads to larger total revenue, demand is

Business
1 answer:
Over [174]3 years ago
7 0
If a price reduction leads to larger total revenue, demand is elastic 
You might be interested in
The demand for this type of good rises when income falls and falls when
Amiraneli [1.4K]

Answer:

o inferior

Explanation:

The inferior goods shown the inverse relationship between the demand and the income. If the demand of the goods is increased so the income would fall and if the demand of the goods fall so the income would rises

So this represent that the good is an inferior good

Hence, the second option is correct

4 0
2 years ago
Gross billings for merchandise sold by Lang Company to its customers last year amounted to $12,520,000; sales returns and allowa
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer:

c. $12,175,000.

Explanation:

Given: Merchandise sold by Lang company= $12520000.

           Sales return and allowances= $270000.

           Discount= $140000.

While calculating net sales, freight out charges is not included as it an selling expense and it should be included while calculating Gross profit of the company.

Here, we have to find the last year net sales for Lang company.

∴ Net sales= sales\ revenue- (sales\ returns\ and\ allowances + sales\ discount)

⇒ Net sales = 12520000-(270000 + 75000) = 12520000 - 345000

∴Net sales= \$ 12175000

6 0
3 years ago
What are the quantitative and qualitative techniques available to help planning
RSB [31]

Answer:

Common quantitative methods include experiments, observations recorded as numbers, and surveys with closed-ended questions. ... Common qualitative methods include interviews with open-ended questions, observations described in words, and literature reviews that explore concepts and theories

Explanation:

6 0
2 years ago
Kevin wants to lose 5 pounds of fat. he finds it difficult to cut back on his eating, so he decides that he will walk an hour ea
Umnica [9.8K]
You can't tell because we don't know how much calories he burns each day from walking and how much calories he intakes each day
3 0
3 years ago
Swifty Company uses the units-of-activity method in computing depreciation. A new plant asset is purchased for $41000 that will
cluponka [151]

Answer:

depreciation rate per unit $0.34

Explanation:

To calculate the depreciation cost per unit we divide the amount subject to depreciation by the estimated untis production over its useful life:

depreciable amount:

$41,000 - $3,600 = $ 37,400

depreciation rate:

$37,400 / 110,000 units = $0.34

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Elixir inc. has a recruitment policy that favors hiring people from minority groups. to ensure that its diverse workforce helps
    15·1 answer
  • What type of tax has the same percentage tax rate for everyone regardless of income?
    6·1 answer
  • Which communication network involves one person acting as a gatekeeper regulating the flow of information?
    15·1 answer
  • : Narda Corporation agreed to sell all of its capital stock to Effie Corporation for three monthly payments of $200,000. After E
    5·1 answer
  • Start is to begin, employ is to -----.
    9·2 answers
  • A plant asset was purchased on January 1 for $40,000 with an estimated salvage value of $8,000 at the end of its useful life. Th
    13·1 answer
  • Please help, please
    7·1 answer
  • "Jack owns a local trucking company. With fuel costs being expensive, Jack wants to evaluate how much fuel, on average, he shoul
    6·1 answer
  • QUIZLET Brenda buys a ticket for a Sharks game for $60. The night before the game her friend offers her a free ticket to a Warri
    14·1 answer
  • . Identify and explain two principles for ethical accounting practice
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!