Answer:
The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.
Explanation:
Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:
Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced
In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).
In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000
When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.
Answer:
the total factory overhead cost is $11,900
Explanation:
The computation of the total factory overhead cost is shown below:
= Indirect materials cost + Indirect labor cost + Maintenance of factory equipment
= $2,700 + $5,700 + $3,500
= $11,900
Hence the total factory overhead cost is $11,900
The same should be considered and relevant
B
Definitely right
The city news stations gives the opportunity for them to learn about culture and trade in the business community.
Answer:
Throughout the next part, the description of the question is detailed.
Explanation:
Airbnb had already expanded fast throughout South Africa but since its inception throughout 2015.
- It received criticism from the established accommodation sector, like certain other innovative companies.
- Throughout order to assess Airbnb's impact, Creation story intelligence was requested for separate research to evaluate Airbnb's commercial importance.
Answer:
Total= $13,221.52
Explanation:
Giving the following information:
Deposited $3,200 in an account two years ago and is depositing another $5,000 today.
A final deposit of $3,500 will be made one year from now.
Interest expense= 4.85% compounded annually.
We need to calculate the final value of each deposit using the following formula:
FV= PV*(1+i)^n
First deposit= 3,200*(1.0485^5)= $4,055.01
Second deposit= 5,000*(1.0485^2)= $5,496.76
Third deposit= 3,500*(1.0485)= $3,669.75
Total= $13,221.52