1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
garri49 [273]
3 years ago
11

Spatial arrangement of people is called population ____

Business
1 answer:
Solnce55 [7]3 years ago
7 0

<span><span>Spatial arrangement of people is called population distribution.

</span>Population distribution</span><span> is the spread of people across the world, i.e. where do people live. </span>Population<span> density is the number of people living in a particular area – usually 1 square mile or 1 square kilometre – and can be written as total </span>population<span>/land area.</span>

You might be interested in
EB8.
Stolb23 [73]

Answer:

The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.

Explanation:

Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:

Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced

In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).

In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000

When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.

3 0
3 years ago
MC Qu. 141 Comet Company accumulated... Comet Company accumulated the following account information for the year: Beginning raw
artcher [175]

Answer:

the total factory overhead cost is $11,900

Explanation:

The computation of the total factory overhead cost is shown below:

= Indirect materials cost + Indirect labor cost + Maintenance of factory equipment

= $2,700 + $5,700 + $3,500

= $11,900

Hence the total factory overhead cost is $11,900

The same should be considered and relevant

7 0
2 years ago
Cedric is planning to major in business management and would like to work for an international company someday. What program mig
borishaifa [10]
B

Definitely right

The city news stations gives the opportunity for them to learn about culture and trade in the business community.
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Q.1.2.2 Explain the implications on Airbnb should South Africa implement a<br><br> command economy.
icang [17]

Answer:

Throughout the next part, the description of the question is detailed.

Explanation:

Airbnb had already expanded fast throughout South Africa but since its inception throughout 2015.

  • It received criticism from the established accommodation sector, like certain other innovative companies.
  • Throughout order to assess Airbnb's impact, Creation story intelligence was requested for separate research to evaluate Airbnb's commercial importance.
5 0
3 years ago
U Do It Centers deposited $3,200 in an account two years ago and is depositing another $5,000 today. A final deposit of $3,500 w
GaryK [48]

Answer:

Total= $13,221.52

Explanation:

Giving the following information:

Deposited $3,200 in an account two years ago and is depositing another $5,000 today.

A final deposit of $3,500 will be made one year from now.

Interest expense= 4.85% compounded annually.

We need to calculate the final value of each deposit using the following formula:

FV= PV*(1+i)^n

First deposit= 3,200*(1.0485^5)= $4,055.01

Second deposit= 5,000*(1.0485^2)= $5,496.76

Third deposit= 3,500*(1.0485)= $3,669.75

Total= $13,221.52

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Honeywag common stock is expected to pay $1.85 in dividends next year, and the market price is projected to be $42.50 per share
    9·1 answer
  • Goods Guys Foods established a trust fund that provides $125,000 in scholarships each year for needy students. The trust fund ea
    12·1 answer
  • One bag of flour is sold for $1.50 to a bakery, which uses the flour to bake bread that is sold for $4.00 to consumers. a second
    5·1 answer
  • Type your response in the box. As you read this paragraph, think about the various traits of money. On her way to work, Cara sto
    10·1 answer
  • Sales Mix and Break-Even Analysis Michael Company has fixed costs of $2,313,840. The unit selling price, variable cost per unit,
    13·1 answer
  • Suppose Yamahonda, a Japanese-owned motorcycle manufacturer, builds a production plant in Alabama. This is an example of foreign
    14·1 answer
  • Tipton Corporation is investigating automating a process by purchasing a machine for $805,500 that would have a 9 year useful li
    13·1 answer
  • Martinez Corp. has the following transactions during August of the current year.
    14·1 answer
  • The theory that states that businesses should not incur social expenditures unless required by law or required for the efficient
    13·1 answer
  • Look at the sales prices change that is being suggested. In particular, Winetki talks about one of the product's prices as doubl
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!