1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lady_Fox [76]
2 years ago
6

A 96 ounce container of orange juice cost $4.80 at what price should a 128 ounce container be sold in order for the unit rate fo

r both containers to be the same?
Mathematics
2 answers:
Alex2 years ago
5 0
It is $0.05 per ounce, so at that rate, a 128 oz container would cost $6.40.
telo118 [61]2 years ago
3 0

Answer:

$6.40

Step-by-step explanation:

A 96 ounce container of orange juice cost = $4.80

Therefore, 1 ounce of orange juice cost = \frac{4.80}{96}

                                                                  = $0.05

The price of a 128 ounce container should be = 128 × 0.05

                                                                             = $6.40

The price of 128 ounce container should be $6.40.

You might be interested in
Amy has 3 children, and she is expecting another baby soon. Her first three children are girls. Is the sex of the fourth baby de
Masteriza [31]

Answer:

I would say D.) is the best choice in this situation, The amount of female children you have does not determine the Gender that your child will be, The kids have nothing to do with the situation, The Father and Mother are what determine the Gender.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is mathematical science​
serg [7]

Answer:

The mathematical sciences are a group of areas of study that includes mathematics.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Multiplying and dividing in scientific notation (picture provided) Please give the answer in scientific notation
solmaris [256]

Answer:

7.8*10^7

1.0 * 10^4

Now divide 7.8/1.0 and the power goes up to be subtracted

=7.8 * 10^(7-4)

= 7.8 * 10^3

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I simplify the expression 7^0+7^2 over (7^3)^2
AlekseyPX

\frac{7^0+7^2}{(7^3)^2}=\frac{1+49}{7^6} = \frac{50}{117649}

Ok done. Thank to me :>

7 0
2 years ago
Help me ASAP pls with this
Rom4ik [11]

Answer:-15,20

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If the exchange rate changes from​ $1.45 = 1 euro to​ $1.37 = 1​ euro, then
    10·1 answer
  • @ranga @Becki . A new car has a sticker price of $22,450, while the invoice price paid was $19,450. What is the percentage marku
    7·1 answer
  • Randy currently has a batting average of .388. What two fractions is this decimal between?
    8·2 answers
  • Change 175 degrees to radian measure in terms of pi
    14·1 answer
  • A type of oil has a density of 0.90 LaTeX: g/cm^3g / c m 3 , and water has a density of 1.00 LaTeX: g/cm^3g / cm 3 . A block of
    10·1 answer
  • What is the value of y?
    9·1 answer
  • A plane flies 910 miles with the wind in the same time it can go 660 miles against the wind. The speed of the plane is still air
    12·1 answer
  • In a lab experiment, 2200 bacteria are placed in a petri dish. The conditions are such that the number of bacteria is able to do
    5·1 answer
  • A)<br> 9 + n = 5 quel est le chiffre qui manque
    9·1 answer
  • PLEASE HELP IM FAILING GEOMETRY HELPPPP
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!