1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lady_Fox [76]
3 years ago
6

A 96 ounce container of orange juice cost $4.80 at what price should a 128 ounce container be sold in order for the unit rate fo

r both containers to be the same?
Mathematics
2 answers:
Alex3 years ago
5 0
It is $0.05 per ounce, so at that rate, a 128 oz container would cost $6.40.
telo118 [61]3 years ago
3 0

Answer:

$6.40

Step-by-step explanation:

A 96 ounce container of orange juice cost = $4.80

Therefore, 1 ounce of orange juice cost = \frac{4.80}{96}

                                                                  = $0.05

The price of a 128 ounce container should be = 128 × 0.05

                                                                             = $6.40

The price of 128 ounce container should be $6.40.

You might be interested in
Find the number of terms in the sequence and find the sum of the sequence: <br><br> 5+9+13+...+145
SashulF [63]
145-13-9-5 that what your looking for
8 0
1 year ago
2/3 times 1/2 =<br> IN SIMPLEST FORM <br> I GIIVE BRAINY
Zinaida [17]

Answer:

1/3!

Step-by-step explanation:

Look us Cymath on g0ogle, its a calculator that shows its work!

8 0
2 years ago
4 sisters share 3 muffins equally how much does each get
Allushta [10]
I think that the 4 sisters get 3 pieces each of the muffins because if you cut it in four pieces it gives one piece to each one of the four sisters and you keep doing it with the other two left muffins.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to 2 - 6h when h = - 3
Oxana [17]


h=-3

<em><u>Substitute h in</u> 2-6h</em>

2-6h=

2-6*(-3)=2+18=20

<em>Answer: 20</em>

6 0
3 years ago
BRAINLIEST!!!<br> What is the scale factor of this dilation?<br> ANSWERS PROVIDED IN SCND IMAGE :)
Anuta_ua [19.1K]
Since PB' = (3/5)*PB, the scale factor is 3/5, the 2nd choice.
6 0
2 years ago
Other questions:
  • 19's prime factorization is
    7·1 answer
  • What is the solution to the system graphed below?
    12·2 answers
  • Is 2.78778777... a irational number
    5·2 answers
  • A car travels the 120 miles from A to B at 60 miles per hour, and then returns to A on the same road. If the average rate of the
    8·1 answer
  • A ship leaves port on a bearing of 34.0 and travels 10.4 mi. the ship then turns due east and travels 4.6mi. how far is the ship
    8·1 answer
  • Consider the function f(x)=x^2 - 6x-7 find its vertex, largest x intercept, and its y intercept
    10·1 answer
  • Number 6 I need help
    15·1 answer
  • If a varies directly as b and a=3 when b=12, what is the value of a when b=18?
    13·1 answer
  • (a-4) (6a²+ 10a-3) simplify.
    6·2 answers
  • &lt;1 and &lt;2 are complementary. Solve for the measure of &lt;1.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!