1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivan
3 years ago
11

Find the value of x. log x 8 = 0.5 A. 4 B. 16 C. 32 D. 64

Mathematics
1 answer:
Lisa [10]3 years ago
4 0

The answer is D. 64. Have a nice day!

You might be interested in
29 less than -10 times a number is equal to -18 times a number +91
sergejj [24]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

5 0
4 years ago
Graph each equation
aliya0001 [1]
Just go one point at a time on your graph:
What does y equal when x is zero?
When x is 1?
When x is 2?
That's how you plot a graph.
8 0
3 years ago
Which equation could be used to solve this problem? A number n is 8 less than the sum of 20 and 12. Find the number.
kifflom [539]

(20 + 12) - 8, since the question states n is EIGHT less than the sum of 20 and 12.


3 0
3 years ago
Sarah's parents are filling their swimming pool. Her pool holds 22,000 gallons. it take 16 hours to fill . what unit would you s
Aneli [31]
The rate would be 22000 gallons per 16 hours or rate = 22000/16 = 1375 gallons/hr
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
3.99 4.29 and 2.89 range
oee [108]

Answer:

1.4

Step-by-step explanation:

Sample size: 3

Lowest value: 2.89

Highest value: 4.29

Range: 1.4

formula for calculating the range:

Range = maximum(x_i) - minimum(x_i)

where x_i represents the set of values.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A shipping company is creating their own shipping boxes. They have created a box with a volume of 800in^3, a helght of 8 inches
    15·1 answer
  • If events A and B are mutually exclusive, P(A or B) = 0.5, and P(B) = 0.3; then what is P(A)?
    8·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 10 ounces of chocolate chips for $1.66 Choice B: 20 ounces of chocolate
    7·2 answers
  • mrs tart takes a survey she discovers 60% of her students prefer using pens over pencils in class. if 12 students in Mrs. Tart c
    12·2 answers
  • What’s the correct answer for this?
    10·1 answer
  • Find the slope between the two given points: (-2,-1) and (-4,-7)<br><br><br> pls helppp
    11·1 answer
  • Gather information from relevant source and write about the he Earth's moon .<br>1000 words​
    10·1 answer
  • Answer quick with explain please!!..
    15·1 answer
  • What are facts about complementary angles?
    12·1 answer
  • What does 160=7x+6 equal to?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!