1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marin [14]
3 years ago
9

In the expression 18 is 20% of 90, 18 is the

Mathematics
1 answer:
marusya05 [52]3 years ago
8 0
The answer to your question is 18, how 20\100x90=18
You might be interested in
Help Me Solve This
olasank [31]
Let us assume the number of cd's you can buy = x
Cost of an used CD = $4.25
Total amount of money that you have = $1500
Then
<span>x ≤ 15 − 4.25
</span>x ≤  10.75

I hope the procedure is clear enough for you to understand. I also hope that this is the answer that you were looking for and the answer has actually come to your desired help.
3 0
3 years ago
6+(-3)=<br>answer question plz​
34kurt

Answer:

-3

Step-by-step explanation: Because it is just like saying 6-3

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the equation of the line that passes through points a and b :D
Nata [24]
The answer is y=2x-1



7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please!!!!! help me fill the blanks. I really need it!!! It due tomorrow!!!!​
olga nikolaevna [1]

Answer:

The first blank which is in the first row would be 9

The second blank under the 5 is 100

The third blank below the 8 is 160

And the last blank is 240

Step-by-step explanation:

It you do 60 divided by 3, it would be 20, meaning each sweater costs $20.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
(6+3)-+8-7)=<br>(1+4)+(10-8)=<br>(3-3+(9+1)=<br>(10-2)+(10-8)=<br>2+(0+1+2+3)=<br>(10-1-2-3)+4=​
JulijaS [17]

Answer:

6+3-8-7 = 8

1+4+10-8 = 7

3-3+9+1 = 10

10-2+10-8 = 10

2+0+1+2+3 = 8

10-1-2-3+4 = 8

Step-by-step explanation:

i don't know if these are supposed to be easy or not lol but thanks for the points :p

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 2(p + 1) = 18<br> what is p?
    14·2 answers
  • Find the unit rate. 297 words in 5.5 minutes The unit rate is words per minute.
    6·2 answers
  • 44 lbs of onions cost $264. How many lbs of onions can you get with $156 ?
    5·1 answer
  • 125m into mm (1m = 1000mm)<br> With complete process pls
    13·1 answer
  • Select the procedure that can be used to show the converse of the Pythagorean theorem using side lengths chosen from 6 cm, 8 cm,
    7·2 answers
  • Ik I don't normally ask actual questions but how do you multiply radicals T^T pls
    9·2 answers
  • Piral Review Solve for x.
    6·1 answer
  • 5m + 26 - 3p when m = 3 and p = 4
    10·1 answer
  • Eighteen less than a number is 43. Find the number. Round your answer to the nearest integer, if necessary.
    6·1 answer
  • If y= 2x-3 were chnged to y=2x+5 how would the graph of the new function compare with the original
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!