1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
noname [10]
3 years ago
10

The ratio of men to women in a certain factory is 3 to 4. There are 222 men. How many workers are there?

Mathematics
1 answer:
IgorLugansk [536]3 years ago
8 0
The ratio of men to women in a certain factory = 3:4
The total number of men in the factory = 222
Let us assume the common ratio to be = x
Then
3x = 222
x = 222/3
  = 74
Then
The total number of women workers in the factory = 4 * 74
                                                                                 = 296
So
The total number of workers in the factory = 296 + 222
                                                                    = 518
From the above deduction we can easily conclude that there are a total of 518 workers in the factory.
You might be interested in
Lannister checks out 6 set of books from the library each set has the same number of books she reads 7 of the books and she has
fgiga [73]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

Lannister checks out 6 sets of book

Each set had the same number of books

She reads 7 books and has 11 more to go

Therefore the number of books in each set can be calculated as follows

= 11+7

= 18

18/6

= 3

Hence there are 3 books in each set

6 0
3 years ago
A=pm+z solve for m<br> m=?
Leno4ka [110]
A=pm+z\\\\pm+z=A\ \ \ \ |subtract\ "z"\ from\ both\ sides\\\\pm=A-z\ \ \ \ |divide\ both\ sides\ by\ "p"\\\\\boxed{m=\frac{A-z}{p}}
4 0
4 years ago
Which term describes the set of all possible output values for a function?
dexar [7]
The set of all output values for a function is called the range.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Audrey bought one pound of strawberries for $3.20. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer: $0.20

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in 1 pound, so divide $3.20 by 16 to get the price of dollars/ounce

3.20/16 = $0.20/ounce

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which figure is described below?
PtichkaEL [24]

Answer:

CIRCLE

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • At a shelter, 15% of the dogs are puppies. There are 60 dogs at the shelter.How many are puppies?
    10·2 answers
  • The square of a real number c is 8 less than the square of 6 show equation
    10·1 answer
  • Consider the following equation f(x)=(x^2+4)/(4x^2-4x-8)
    13·2 answers
  • What is the value of XY/z if x=1 y=-10 and z=2<br> A.5<br> B.-5<br> C.1/5<br> D.-1/5
    15·2 answers
  • Which of the statements below is a true statement about irrational numbers?
    11·1 answer
  • Please help i have no clue what to do
    11·1 answer
  • How do you find the point of intersection of two straight lines?using algebraic equations
    5·1 answer
  • Find the next three terms for the following arithmetic<br> sequence:<br> -3,-1, 1,
    15·2 answers
  • Can someone please help me out with this problem please ​
    11·1 answer
  • Three ratios that are equivalent to 11:111:111, colon, 1.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!