1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexus [3.1K]
3 years ago
12

a pound of apoles cost $1.20 Rachel bought a pound and a half of apples if she gave the clerk $ 5.00 bill how much change will s

he get back
Mathematics
1 answer:
yulyashka [42]3 years ago
7 0
<em><u>The answer is 3.74</u></em>
<em><u>because she bought 1 and a half of a pound.</u></em>
<em><u>1.20/2= 0.6</u></em>
<em><u>1.20+0.6=1.26</u></em>
<em><u>5.00-1.26= 3.74</u></em>
<em><u>hope this helps.
(sorry)</u></em>
You might be interested in
Projectile motion is a combination of which two types of motion?
klasskru [66]
Vertical Free Fall and Constant Horizontal Motion. 
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Use the graph to state the solution for the system.
Alenkasestr [34]
Your answer would be (3,0)
4 0
3 years ago
Select ALL of the following scenarios that can be modeled by the equation 3t−6=17 .
Ne4ueva [31]
The answer is: <span>If you triple the number of miles Karin lives from the school and then add six, you get 17 miles.</span>
4 0
3 years ago
An arc of length 8 inches. Is intercepted by a central angle in a circle with a radius of 3 inches. What is the measurement of t
nevsk [136]

Answer:

the answer is 12

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A 6-pound bag of wheat costs $47.04. What is the price per ounce?
Lena [83]

Answer:

$0.49

Step-by-step explanation:

Using the conversion

1 pound = 16 ounces , then

6 pounds = 6 × 16 = 96 ounces, thus

cost of 1 ounce = \frac{47.04}{96} = $0.49

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the volume of revolution bounded by the curves y = 4 – x2 , y = x, and x = 0, and is revolved about the vertical axis.
    5·1 answer
  • Find the solution x = 3 + y 21x + 8y = -24
    5·2 answers
  • Urgent help needed<br><br> Solve for x. Show your work.
    11·1 answer
  • Math please help ( ASAP vv easy )
    13·2 answers
  • What's the best definition of the word "ratio?"
    9·1 answer
  • What are the roots of this function? f(x) = x2 – 8x + 12
    13·1 answer
  • Suppose that an individual has a body fat percentage of 16.4% and weighs 129 pounds. How many pounds of his weight is made up of
    7·2 answers
  • Evaluate ÷x+2 for x=49 <br>12<br>2<br>9<br>15 ​
    11·2 answers
  • Explain how you know that 4/5 =8/10
    10·1 answer
  • Select the values that make the inequality - 4z &gt; - 28 true. Then write an
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!