1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vinvika [58]
3 years ago
14

How many solutions does 6 - 3x = 4 - x - 3 - 2x have?

Mathematics
1 answer:
White raven [17]3 years ago
7 0

Answer:

No Solution

Step-by-step explanation:

6 - 3x = 4 - x - 3 - 2x  (Given)

6 - 3x = -1 -3x (combine like terms)

7 (addition)

The x cancels each other out so no solution.

You might be interested in
Which of the following is an extraneous solution of square root 4x+41 = x+5?
saw5 [17]
The answer is
4(2)+41=2+5
49
X=2
5 0
3 years ago
How 2 do?<br><br> (n)(n+7)(n+8)
madreJ [45]

Answer:

n^{3} + 15n^{2} + 56n

Step-by-step explanation:

First FOIL  (n + 7)(n + 8) and then distribute n

(n + 7)(n + 8) = n^{2} +15n + 56

 n (n^{2} +15n + 56)

= n^{3} + 15n^{2} + 56n

6 0
3 years ago
Please help <br> What is the slope of a line that is parallel to the line shown?
9966 [12]
4/6 and (0,1) is the answers
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Evaluate the function y= -3 (1/4) for x =-3 on top of the 1/4 is where the x goes. so it is 1/4 x
earnstyle [38]

\text{Consider the function}\\&#10;\\&#10;y=-3\left ( \frac{1}{4} \right )^x\\&#10;\\&#10;\text{now to evaluate the value of the function at }x=-3, \text{ we substitute}\\&#10;x=-3 \text{ in the given function and solve further for y.}\\&#10;\\&#10;\text{so we get}\\&#10;\\&#10;y=-3\left ( \frac{1}{4} \right )^{-3}\\&#10;\\&#10;\text{now using the exponent property, }\left ( \frac{1}{a} \right )^{-m}=(a)^m, \text{ we get}\\&#10;\\&#10;y=-3(4)^{3}\\&#10;\\&#10;\Rightarrow y=-3(64)\\&#10;\\&#10;\Rightarrow y=-192

so the value of the function at x=-3 is -192

7 0
3 years ago
Need help please?????
Fantom [35]
Its C, sorry for the kinda late answer
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Jorge lives 6/8 mile from school and 2/8 mile from a ballpark. How much farther does jorge live from school than from the ballpa
    14·2 answers
  • A real world solution for <br> 4.5n+2.5=19
    10·1 answer
  • A circular pool with a diameter of 18 ft will have a uniform 4 ft concrete walkway poured around it. If the concrete cost $4.25
    5·1 answer
  • Advantages and disadvantages of mean, median and mode​
    6·1 answer
  • Plz help<br> and explain<br><br> ty sm
    6·1 answer
  • HELP!! Find the product. (6a + b)2 1. 12a2 + ab + b2 2. 36a2 + ab + 36b2 3. 36a2 + 12ab + b2 4. 36a2 + b2
    9·1 answer
  • The value of the surface area (in square centimeters) of the cone is equal to the value of the volume (in cubic centimeters) of
    9·1 answer
  • A 7 pound bag of dog food costs $21 What is the unit price of the dog food?
    8·2 answers
  • Select the correct answer.
    11·1 answer
  • 13.62<br><br> Round to the<br> nearest whole<br> number.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!