The operation you would ue is division
Answer:
y - 7 = -4/3(x + 1)
Step-by-step explanation:
<u>Given</u>
<u>Convert to point slope form</u>
y - y1 = m(x - x1)
m: represents what the slope is
y - 7 = -4/3(x + 1)
<u>Distribute -4/3</u>
-4/3 * x = -4/3x
-4/3 * 1 = -4/3
y - 7 = -4/3x - 4/3
<u>Add seven in both sides</u>
21/3 -4/3 = 17/3
y = -4/3x + 17/2
<u>Answer</u>
linear equation: y = -4/3x + 17/2
point-slope form: y - 7 = -4/3(x + 1)
Answer:
6 inches per year/ 6;1
Step-by-step explanation:
30;5 can be simplified into a unit rate by dividing by 5. 30/5=6 and 5/5=1. So its 6 inches per one year
Answer:
Bag of windflower bulbs costs $8.50
Package of crocus bulbs costs $17.60
Step-by-step explanation:
Let $x be the price of one bag of windflower bulbs and $y be the price of one package of crocus bulbs.
1. Mark sold 2 bags of windflower bulbs for $2x and 5 packages of crocus bulbs for $5y. In total he earned $(2x+5y) that is $105. So,
2x+5y=105
2. Julio sold 9 bags of windflower bulbs for $9x and 5 packages of crocus bulbs for $5y. In total he earned $(9x+5y) that is $164.50. So,
9x+5y=164.50
3. You get the system of two equations:

From the first equation

Substitute it into the second equation:
9x+105-2x=164.50
7x=164.50-105
7x=59.5
x=$8.50
So,
5y=105-2·8.5
5y=105-17
5y=88
y=$17.60
Answer:
Rhombus
Step-by-step explanation:
I think so, probably.