IBM's Smarter Planet campaign markets IBM as a company that provides innovative solutions that improve the world's IQ. This is an example of organization marketing.
<h3><u>
Explanation:</u></h3>
Marketing function plays a vital role in the success of any company. It is the process by which the companies will first find the potential markets for selling their products and then promote their products saying how they vary from the other similar products.
Organisation marketing is the strategy that is being used by the business but a difference is that here customers will buy their products and do not used those products personally. In the example given, IBM markets innovative solutions that helps in improving the Intelligence Quotient. This acts as an example of organization marketing.
Answer:
if each taxpayer paid the same lump-sum amount regardless of income level, the tax system would be: group of answer choices regressive. proportional. disproportionate. progressive.Franklin reviews financial data of a company to ensure accurate and complete information. Which job title does he most likely have?
Financial Manager
Accountant
Credit Analyst
Auditor
Explanation:
Answer:
Off - invoice allowance
Explanation:
Off - invoice allowance
It is type of allowance that offer retailer to market quantities of item for a particular period of time. The main purpose of this bills is to cope up with competition and to advertise new product in the market.
It is a reduction in price made by manufacturer to retailer so to promote their product in a faster way.
Answer:
$6 per unit
Explanation:
using the weighted average method:
units completed 92,000 x 100% (both materials and conversion)
ending work in progress 24,000
- materials 90% completed = 21,600
- conversion 40% completed = 9,600
equivalent unit conversion costs = total conversion costs / total equivalent units of conversion
- total conversion costs = $20,320 + $15,240 + $$182,880 + $391,160 = $609,600
- total equivalent units of conversion = 92,000 + 9,600 = 101,600
equivalent unit conversion costs = $609,600 / 101,600 units = $6 per unit
Answer:
The correct answer is A: %70,154
Explanation:
Giving the following information:
True: Finding the present value of cash flows in future years tells you how much you would need to invest today so that it would grow to equal the given future amount.
What is the value today of a $158,000 cash flow expected to be received 12 years from now based on an annual interest rate of 7%?
We need to use the following formula:
PV= FV/(1+i)^n
FV= final value
i= interest rate
n= number of years
PV= 158000/(1.07^12)= $70,154