1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tia_tia [17]
3 years ago
6

Show how you can use repeated subtraction to find 84 divided by 6\

Mathematics
2 answers:
prisoha [69]3 years ago
6 0
You can use repeated subtraction to solve 84 divided by 6 by subtracting 6 from 84 repeatedly, and stopping until either you reach zero, or until you cannot make any more groups of 6.
Pavlova-9 [17]3 years ago
6 0

Answer:

14

Step-by-step explanation:

To use the repeated subtraction method, keep deducting the divisor from the dividend. The dividend here is 84 and the divisor is 6.

Hence 84/6

84 - 6 = 78

78 - 6 = 72

72 - 6 = 66

66 - 6 = 60

60 - 6 = 54

54 - 6 = 48

48 - 6 = 42

42 - 6 = 36

36 - 6 = 30

30 - 6 = 24

24 - 6 = 18

18 - 6 = 12

12 - 6 = 6

6 - 6 = 0

Counting the number of times 6 was deducted, we get 14.

You might be interested in
-2•f(-6) - 7•g(-7)<br> Can someone please help me
pantera1 [17]

Answer:

Your answer is: 12f + 49g

Simplify each term.

Step-by-step explanation:

Hope this helped : )

5 0
2 years ago
Please help me right away.
velikii [3]
I’m pretty sure it’s c , sorry if it’s wrong tho
4 0
2 years ago
1) f(x) = 3x - 4<br> g(x) – x2 + 3x<br> Find f(g(x))
yuradex [85]

Answer:

x=4/3

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
311 students went on a field trip. Six buses were
kow [346]

Answer:

50.6

Step-by-step explanation:

it says 7 students traveled by car so you need to take 7 from 311, then divide your answer (304) by 6, which is 50.6

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Determine the slope of the line represented by y = 2x - 9
lbvjy [14]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

2x is the slope which is just 2

7 0
2 years ago
Other questions:
  • The Wilsons drove 324 miles in 6 hours if they drilled the same number of miles each hour how many miles did they drive in 1 hou
    10·1 answer
  • 2124 divided by 0.06
    12·2 answers
  • Y’all know the answer to this question ?
    10·1 answer
  • A store has a sale on paper cups, 200 cups for $15.00. During the sale, what is the unit price per cup?
    12·1 answer
  • 7 3/8 - 4/7 Estimate
    15·1 answer
  • 5. An online music streaming company, iTunez, charges Alex $8.99 each month for unlimited
    13·1 answer
  • Suppose that 8% of all cars produced at Plant A have a certain defect, and 5\% of all cars produced at Plant B have this defect.
    10·2 answers
  • What is 2 divided by 1/2
    12·2 answers
  • Please help I’ll give points + brainalist
    15·1 answer
  • The number of calories C varies directly as the number of ounces N of avocado that is consumed by the body and C is 380 calories
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!