1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jek_recluse [69]
3 years ago
13

a party size bag of tortilla chips normally costs 3.80 the market has them on sale for 2.85 what is the percentage of the discou

nt
Mathematics
1 answer:
andreyandreev [35.5K]3 years ago
3 0
It’s 15 percent to be honest I suvj at math and just need points for help I’m sorry
You might be interested in
you have an initial amount of 55$ in a savings account and you deposit an equal amount into your account each week. After 6 week
sveticcg [70]
55+added=133
added=amount addeed per week times 6=6x

55+6x=133
minus 55 both sides
6x=78
divide both sides by 6
x=13

add 13 per week

y=13x+55
3 0
2 years ago
What is the value of z , when c is 8 ?<br><br> z = 99 + 7 c2
likoan [24]

Answer:

211

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Another easy question pls answer​
timama [110]
Always true, 90+90=180
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can you help me solve this because i am stuck on this problem. Thx
sineoko [7]
So 2.5 os to 50, aka 2.5:50
divide each side by 2.5 to get the answer.
if you dont have a calculator, divide each side by 5 to get .5:10, multiply by 2 to get 1:20
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
According to Section 7, all bills for raising revenue shall originate in the ___.
Airida [17]
House of Representatives. :)
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Can you please answer this qiestion for me.
    11·1 answer
  • Write the equation of the line that passes through the points 7, -4 and -1, 3 first and point-slope form and then in slope inter
    5·2 answers
  • If i put 2 table spoons of sugar in koolaid how much water should i add.
    15·1 answer
  • PLEASE HELP ME. I DONT WANT TO FAIL. <br>​
    7·2 answers
  • A package of 3 pairs of insulated socks costs $23.37. What is the unit price of the pairs of socks?
    8·1 answer
  • Betty needs 4 1/3 balls of yarn for every 7 scarves she knits how many will she need for 14
    11·1 answer
  • If anyone knows pls answer<br><br><br>​
    12·2 answers
  • In the figure, PQ is parallel to RS. The length of PQ is 2 cm; the length of
    5·1 answer
  • This is hard I need help
    9·1 answer
  • What do patterns do you notice about finding the area of a triangle?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!