1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DanielleElmas [232]
3 years ago
12

A store has 7 red shirts 15 black shirts and 13 white sshirts

Mathematics
1 answer:
SVEN [57.7K]3 years ago
0 0
The total number of shirts is 35 you are most likely to pick a black shirt you are least likely to pick a red shirt
You might be interested in
Which of the following statements best describes the effect of replacing the graph of y = f(x) with the graph of y = f(x − 9)? T
egoroff_w [7]

Answer:

The graph of y = f(x) will shift to the right 9 units.

Step-by-step explanation:

Despite some lack of clarity, because usually this equality is in terms of x and y. Let's do it.

Taking f(x) as its parent function in other words

y=f(x)

Testing some values:

x|y

0|0

1|1

2|2

Adding to the function  -9 units is to shift it to the right

y=f(x-9)

Testing some values to certify:

x|y

-9|0-9

-8|1-9

-7|2-9

4 0
3 years ago
Write an equation of a line passing through point p(4, 0) that is parallel to the line -x+2y=12​
dedylja [7]

Answer:

y  = \frac{1}{2}x - 2

Step-by-step explanation:

Given parameters:

    Coordinates = p(4,0)

  Equation of the line   -x+2y=12​

Solution:

A line parallel to the given line will have the same slope as it is;

     -x+2y=12​

          2y = x + 12

            y = \frac{1}{2}x + \frac{12}{2}

 Since this conforms to y = mx + c where;

    x and y are the coordinates

    m is the slope

   c is the intercept

Our slope is \frac{1}{2}

The equation of the line is

      y = mx + c

let us find c;

     c  = y - mx

     c = 0 - (\frac{1}{2} x 4)

     c = -2

Now the equation of the line parallel to the line given is;

     y  = \frac{1}{2}x - 2

7 0
3 years ago
The value of the 7 in 0.076 is 1/10 the value of the 7 in 2.79
lesantik [10]

Answer:

true

Step-by-step explanation:

the second 7 is in the tenth place and the first 7 is in the hundredth place, which is 1/10 the tenth place

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need algebra help.....
Lubov Fominskaja [6]

Answer:

y=4(3)^x

Step-by-step explanation:

From the table given in the question,

x            y              Difference                  Ratio

1            12                     -                             -

2           36              36-12 = 24              \frac{36}{12}=3

3          108            108-36 = 72             \frac{108}{36}=3

4          324            324-108 = 216        \frac{324}{108}=3

5          972            972-324 = 648      \frac{648}{216}=3

There is a common ratio of 3 in each successive term.

Therefore, data given in the table will represent an exponential function.

y=a(b)^x

For a point (1, 12),

12=a(b)^1

ab=12 ------(1)

For another point of the table (2,36),

36=a(b)^2

ab^2=36 --------(2)

Equation (2) divided by equation (1)

\frac{ab^2}{ab}=\frac{36}{12}

b=3

From equation (1),

3a=12

a=4

Therefore, exponential function will be,

y=4(3)^x

7 0
3 years ago
Ram, Shyam and Mohan purchased biscuits of different brands P, Q and R.
Alexxandr [17]

Answer:

Ram needs to pay $93

Shyam needs to pay $116

Mohan needs to pay $99

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Which graph represents the solution to the system of inequalities?
    7·2 answers
  • What is the effect on the graph of the function f(x) = x2 when f(x) is changed to 1/5 f(x)?
    14·1 answer
  • 182632929236+188274739393974473
    9·2 answers
  • Marissa is standing next to an 18-foot tall flagpole that is casting a 12 foot long shadow. If Masissa's shadow is 3 1/2 feet lo
    10·2 answers
  • Select all the equations where x = 3 is a solution.
    8·1 answer
  • The cost (in dollars) of a custom-made sweatshirt is represented by $3.5n+29.99$ , where $n$ is the number of different colors i
    8·1 answer
  • A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
    14·1 answer
  • Warren jarred 12 liters of jam after 3 days. How many days does Warren need to spend making jam if he wants to jar 20 liters of
    6·2 answers
  • Find the coordinates of the midpoint of ST with endpoints S(−2, −1) and T(1, −4)
    6·1 answer
  • If f(x) = 5x + 40, what is f(x) when x = -5?<br> 0-8<br> 0.7<br> O 15
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!