1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scrat [10]
3 years ago
9

Someone please help please I don’t understand this can u please be specific when answering it please help me I’m giving 20points

Mathematics
2 answers:
Len [333]3 years ago
7 0

  Okay so first we need to find 40% of 7.50. To do this you simply divide the percentage by 100, so you have .4 now. You multiply 7.50 by .4 and get 3. Lastly, you just subtract 3 from 7.50 and you get $4.50

Emma will pay $4.50 after the discount.

Aleks04 [339]3 years ago
5 0
So, what you need to do is 7.50 x .40 which is 3...

now minus that from 7.50.

7.50 - 3 = 4.50

So with the stores discount she will actually pay $4.50 for $7.50 worth of candy.
You might be interested in
Pls helppp i have a timer!! <br> (10 points)
Marianna [84]

Answer:

they are both corresponding angles (equal)

48=4x

48/4=x

12=x

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
10 points
Blababa [14]

Answer:

i think its A

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A collection of half dollars and nickles is worth $13.40. there are 34 coins in all.
pochemuha
There are 8 nickels and 26 half dollars.
26/2=13
8*5= 40
3 0
3 years ago
Please provide answers for the WHOLE page. It is only multiplication.
8_murik_8 [283]
29. 1.08+.89+.89=2.86 they need 3 dollars
30.they need $3.34
31.each greeting card cost 35 cents
32. she does have enough money because it the total for 3 gift wraps is $5.55 which is less than $6
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP AGAIN ITS MY LAST QUESTION
Lera25 [3.4K]

Answer:

\frac{43}{5}, \frac{-7}{5}

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Am I right or wrong plz answer
    10·1 answer
  • Only 2 stuff to do .... :3
    8·1 answer
  • There are 90 people in the lunchroom. If there are 9 times as many students as teachers, how many students are in the lunchroom?
    15·1 answer
  • Cody currently earns $23.04 per hour and is receiving a raise equivalent to 3.125% of his current pay.
    13·2 answers
  • I need help with this
    7·1 answer
  • Find the distance between E(-3,4) and B(-1,6)​
    10·1 answer
  • What is the unit rate for this problem: <br><br> $4.50 for 10 ounces of trail mix
    7·2 answers
  • A dog that weighs 14 pounds should eat 1 5/8 cups of a certain type of dog food per day. How much of the same type of dog food s
    11·2 answers
  • Find the area of the rectangle.<br><br> A rectangle
    11·2 answers
  • Can someone give m the answer i don't know what the answer is.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!