1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Komok [63]
3 years ago
7

Plz help me!!! I need this answered correctly and with explanation!!! Solve z/−8 ≥ −0.25

Mathematics
2 answers:
eduard3 years ago
8 0

Answer:

z≥-2

Step-by-step explanation:

z/-8≥-0.25

In order to get the letter z by its self you have to do the same thing to each side of the greater or equal to symbol.

In order to get the z by its self you need to do the opposite as what is shown so you can get down to just the simpiest form: for example if you are multiplying you would end up deviding on both sides of you sign.

So insted of dividing z by -8 we will multiply -8 to each side and so on... I will write it out to show you:

z/-8≥-0.25

*-8        *-8

z≥-2

Svetlanka [38]3 years ago
6 0

Answer:

z≤2

Step-by-step explanation:

Step 1: Simplify both sides of the inequality.

−1/8z≥−0.25

Step 2: Multiply both sides by 8/(-1).

(8/−1)*(−18z)≥(8−1)*(−0.25)

z≤2

You might be interested in
Gaetano spent $37.80, including tax, on a pair of jeans. How much did the jeans cost if there was an 8% sales tax? And what is t
Galina-37 [17]
37.8*0.08=3.024
37.8-3.024=34.776
round to the nearest tenths place for currency
and the answer is $34.78
6 0
2 years ago
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Drupady [299]
The unit rate is $1.25 per pound
6 0
3 years ago
Solve: −5(x + 6) = 15
Sidana [21]

Answer:

-5x-30 = 15

or, -5x = 15+30

or, -5x = 45

or, x = 45/-5

therefore : x = -9

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me out on all of these !! Thank you
MakcuM [25]

Answer:

A. $110.00

B. ???

C. $83.00

D. 37 Day's

8 0
2 years ago
Please answer fast!
Mademuasel [1]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help!! asap!!! ( 10 points)
    15·1 answer
  • A rectangular plot of farmland will be bounded on one side by a river and on the other three sides by a​ single-strand electric
    6·1 answer
  • X over 2.5 = 5 equations and inequalities
    9·1 answer
  • 2. A small businessman needs to have $20,000 at the end of the year so that he can pay
    7·1 answer
  • Y+3x=5<br><br> How do i solve this?
    11·1 answer
  • By road, without any stopovers, it would take Saad 14 hours and 27 minutes to reach Islamabad from Karachi. He leaves Karachi at
    10·1 answer
  • In order to inscribe a circle in a triangle, which line must you construct?
    5·1 answer
  • What’s the correct answer?
    6·1 answer
  • taka is playing a game of darts. she scores 52 points. in the game she is playing, she gets a -3 score each time she misses the
    15·1 answer
  • Kelly buys a shirt for $14 dollars and pays the store clerk $20 how much change will kelly get back
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!