Putting in h(1) would get you 1, putting in h(4) would get you 5.
Answer:
The 3 feet fabric will cost $ 1.09728 almost $ 1.10
Step-by-step explanation:
First we will find out how many meters 3 feet will be.
1 feet = 0.3048 meters
She needs 3 feet of fabric
3 *1 feet = 3* 0.3048 ( multiplying both sides by 3)
3 feet = 0.9144 meters
Using the unitary method we will find the cost of 3 feet of fabric
1 meter costs $ 1.20
0.9144 *1 meter costs $ 1.20 * 0.9144 ( multiplying both sides by 0.9144)
0.9144 meter = $ 1.09728
The 3 feet fabric will cost $ 1.09728 almost $ 1.10
Answer:
22.5 ounces
Step-by-step explanation:
150 times .15
Answer: your answer is 1/2
Step-by-step explanation: and please friend me. if you want to but you don't have to
Answer:
<em>"The true mean weight of the geese is less than or equal to 40 pounds"</em>
<em></em>
Step-by-step explanation:
<u>Something (or some value) can be either equal to, greater than, or less than another thing (another value).</u>
Null Hypothesis is what is given and Alternate is what we are testing.
Since Null Hypothesis is given that the mean weight is GREATER THAN 40 pounds, the ALTERNATE HYPOTHESIS would be the mean weight is either EQUAL TO or LESS THAN 40 pounds.
Thus, alternate hypothesis is <em>"The true mean weight of the geese is less than or equal to 40 pounds"</em>