1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anestetic [448]
3 years ago
6

Type the correct answer in each box.

Mathematics
1 answer:
nataly862011 [7]3 years ago
5 0

Answer:

i dont knwo

Step-by-step explanation:

You might be interested in
20 pen cost $1.60 what is the unit rate
Blababa [14]

1.60/20 =0.08

0.08 per pen
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify -4(-8x-8) in distributive property
frosja888 [35]

Answer:

32x+32

Step-by-step explanation:

In the distributive property, you have to multiply the thing outside the parenthesis to each term in the parenthesis. -4*-8x=32x and -4*-8=32, so the answer would be 32x+32

4 0
3 years ago
Subtraction of whole numbers is commutative. True or False
strojnjashka [21]
It is False.

If a property is commutative in subtraction it means:  x - y    is the same as y - x.

For example    5 - 3 = 2,  but 3 - 5 = -2  so subtraction is not commutative.

But 5 + 3 = 8   ,   is the same as 3 + 5 = 8.

Addition is Commutative, but Subtraction is not commutative.

So the statement that subtraction of whole numbers is commutative is False.
3 0
3 years ago
  <br> If you’re correct I’ll give u brainlist!!
SashulF [63]

Answer:

Alternate interior angles theorem

Step-by-step explanation:

Alternate interior angles theorem

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Three friends bought 4, 6, and 8 books. The table shows the cost of the books.
Flura [38]

Answer: B 7.5

Step-by-step explanation:

Y = Kx

4 = k30

k = 30/4

k = 7.5

or

Y = KX

X Y

3 0
3 years ago
Other questions:
  • class consists of 55% boys and 45% girls. It is observed that 25% of the class are boys and scored an A on the test, and 35% of
    9·2 answers
  • given the linear equation c=30+6y where c is the cost of the dictionary y years after 1904. determine the cost of the dictionary
    12·1 answer
  • The length of a pole is to be 6.5 ft.The actual length of the pole may vary by as much as 0.02ft. Write an absolute value inequa
    13·1 answer
  • Find the slope of (1, 2), (-1, -2). Reduce all fractional answers to lowest terms
    9·1 answer
  • The eighth grade girls basketball team played a total of 13 games this season if they scored a total of 364 points what was thei
    12·2 answers
  • A guitar had been marked down by 34% and sold for $825.
    12·1 answer
  • Which of these statements best describes the relation shown?
    7·2 answers
  • What is the area of the triangle in square yards?
    14·1 answer
  • Solve the inequality.<br> -3.25y &lt;-61.75
    10·1 answer
  • Shares of AT&amp;T stock were purchased for $8,250. What is the cost of ten shares?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!