Whats up? What do you need help with
Answer:
3
1
2
Step-by-step explanation:
Step 1: Subtract 9
50.24 = 3.14x²
Step 2: Divide by 3.14
x² = 16
Step 3: Square root both sides
x = ±4
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Hope this helps you:)
Answer:
the question is incomplete, the complete question is
"Finding Derivatives Implicity In Exercise,Find dy/dx implicity .
"
Answer : 
Step-by-step explanation:
From the expression
" y is define as an implicit function of x, hence we differentiate each term of the equation with respect to x.
we arrive at

for the expression
we differentiate using the product rule, also since y^2 is a function of y which itself is a function of x, we have
.
if we make dy/dx subject of formula we arrive at

Answer:
where is the figure
Step-by-step explanation:
u should upload the figure too