Answer:
After one unit is sold, Becky will break-even.
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Fixed costs= $1
Unitary variable cost= $21
Selling price= $22
<u>The break-even point is the number of units required to cover the fixed costs after deducting from the selling price the variable components. At this point, net income is zero</u>.
Break-even point in units= fixed costs/ contribution margin per unit
Break-even point in units= 1 / (22 - 21)
Break-even point in units= 1
After one unit is sold, Becky will break-even.
The distance that will separate each rest stop is 4 kilometers.
<h3>What is the distance?</h3>
Division is the process of parting a number into equal parts using another number. The sign used to denote division is ÷. Division is one of the basic mathematical operations.
The distance = length of the trail / number of rest stops
20 km / 5 = 4km
To learn more about division, please check: brainly.com/question/13281206
#SPJ1
The mean is 27
How you do this is you add all the numbers together even the ones that are duplicated like in this case 31. Now add em all up which equals 135. Now you take the number that they equal up to and divide by how many numbers are in the set of data in this case it is 5. After dividing you get 27.
I hope this helps!
4 pairs of pants for $18.
Divide price by quantity to get the cost of 1 pair of pants:
18 / 4 = 4.50 per pair.
Divide 27 by 4.50 to find number of pairs:
27 / 4.5 = 6
6 pairs of pants can be cleaned for $27.