1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zepelin [54]
3 years ago
12

After learning the theoretical probability of a two sided coin landing on any one side, students work in groups to flip the coin

several times and get the following: 9 heads and 6 tails. Based on the scenario, which of the observations made by students about probability is accurate? A. The theoretical probability of a coin's landing on heads, 0.5, is equal to the experimental probability obtained B. The theoretical probability of a coin's landing on heads is less than the experimental probability obtained.

Mathematics
1 answer:
Bumek [7]3 years ago
3 0
The answer c, because they got 9 out of 15 flips being heads. This probability is 0.6. The other answers are not accurate.
You might be interested in
Carmen wins $35 was in the contest. Tubes of her favorite brand of paint cost $4.80 each. Paint brushes cost $6.70 each. How man
Zanzabum
6.70 for paint brushes. for 2 is 6.70×2=$13.40

35-13.40=$21.60 left after 2 paint brushes

4.80×4=$19.20 for 4 tubes of paint

21.60-19.20=$2.40 left after 4 tubes of paint and 2 paint brushes



6 0
4 years ago
Which one is the missing number? Help please
Readme [11.4K]
The answer is 2.
it’s adding 2 everytime!
5 0
3 years ago
I have 3 digits. If I round to the nearest hundred, I am 200. Multiply my ones digit by 2 and you get my tens digit. Both my one
RUDIKE [14]

Answer:

the answer is 393

Step-by-step explanation:

hope we can be friends

can i please get brainliest

7 0
3 years ago
Sum is 12 and difference is 5
Scilla [17]

Answer: there is no answer involving real numbers

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Find the unit price for each size of Jiffy peanut butter and determine which size is the better buy 18 oz. $3.28
Liono4ka [1.6K]
Price this per ounce
18oz = $0.182 per ounce
22oz =$0.181 per ounce
28oz =$0.174 per ounce
5 0
4 years ago
Other questions:
  • A B C Or D? Look at picture
    11·1 answer
  • Rosa read 57 pagesof a book in the morning she read 13 fewer pegues in the afternoon how many pages dd rosa read in the afternoo
    14·1 answer
  • Cost of a comic book: 3.95<br> Markup: 20%
    8·1 answer
  • What is the value of x in this diagram?<br><br><br> Please help
    13·1 answer
  • A) Find the critical numbers of
    13·1 answer
  • Please help ASAP I’m not good at math
    6·2 answers
  • Simplify assume that no denominator is equal to zero!! please help!!
    9·1 answer
  • Please solve asap thanks ​
    7·2 answers
  • What is the value of 5 in the number 583.2
    14·2 answers
  • Need help with this geometric question ASAP, Thank you
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!