The unit price per ounce at Price club is $0.29 and the unit price per ounce at Shop Mart is $0.26
Step-by-step explanation:
Price of 12 ounce package at Price Club = $3.44
Unit rate per ounce = 
Unit rate per ounce = 
Price of 2 pound box at Shop Mart= $8.35
1 pound = 16 ounce
2 pound = 16*2 = 32 ounces
Unit rate per ounce = 
Unit rate per ounce = 
The unit price per ounce at Price club is $0.29 and the unit price per ounce at Shop Mart is $0.26
Keywords: unit rate, division
Learn more about division at:
#LearnwithBrainly