1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Annette [7]
3 years ago
15

WILL MARK BRAINIEST!!! Charlotte wants to make a mailbox like the one shown. What is the volume of the mailbox? Round to the nea

rest tenth.

Mathematics
2 answers:
Dimas [21]3 years ago
6 0
<h2>Answer:</h2>

The volume is 1251.7 cubic inches.

Step-by-step explanation:

To find the volume of the given figure, we will find the volume of the cuboid and a hemisphere. we will add both the volumes to get the final answer.

<h2>Volume of cuboid:</h2>

The dimensions are given as :

9 inches by 10 inches by 11 inches

So, volume = 9 \times10 \times11=990 cubic inches

<h2>Volume of hemisphere:</h2>

The radius is given as 5 inches

V =\frac{2}{3} \pi r^{3}

= \frac{2}{3} \times3.14 \times5 \times5 \times5=261.67 cubic inches

Now total volume of the figure is :

990+261.67=1251.67 cubic inches and rounding to nearest tenth we get 1251.7 cubic inches.

kicyunya [14]3 years ago
5 0
Try for the square on the bottom multiply 9 by 10 by 11 then add the volume to the answer of 196.25 to get your volume of the whole shape.
You might be interested in
Wetting the cloth cover of your canteen on a hot day is a good or bad idea
Lyrx [107]
Bad idea.. because the cloth will get hot and then make your water inside warm
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
2.1.28
gulaghasi [49]

Answer:

Binomial, degree two

Step-by-step explanation:

It has only two x terms and the degree is determined by either the degree or power of the first variable or the highest power/degree in the whole expression

8 0
3 years ago
Help me plz cant work it out
svetoff [14.1K]

Answer: 27.80

Step-by-step explanation:

(3/5) x 14 = 8.4

That's 4 of the 2 kilogram tubs and 1 of the 1 kilogram tub (gives 9 kilograms)

4 x 6.15 = 24.60

1 x 3.20 = 3.20

24.60 + 3.20 = 27.80

7 0
4 years ago
Unit rate for $128 for food for 16 dogs please its friday i need this
beks73 [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

Unit rate = 128 ÷ 16 = 8$

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which undefined geometric term can be described as a one-dimensional set of points that has no beginning or end?
fredd [130]
A line, an infinite number of points compose a line, an infinite number of lines compose a plane, and so on...
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which strategy can be used to solve this problem?
    7·2 answers
  • Each cement block weighs 5.2 kilograms. How much do 8 blocks weigh in total?
    15·1 answer
  • This month, Tony worked four hours more than twice the number of hours, h, he worked last month. What expression represents the
    15·1 answer
  • A researcher was interested in comparing the resting pulse rates of people who exercise regularly and people who do not exercise
    5·1 answer
  • Find the difference.<br> 6rs − 2rs
    15·1 answer
  • PLEASE I NEED HELP THIS NEEDS TO GET DONE SOON AND IM STUCK):
    14·1 answer
  • Million dollar bussyy jk help
    5·1 answer
  • Uhh pls help I got 3 mins left
    7·1 answer
  • Distribute<br> 5(-4x+6) pls help!!
    5·2 answers
  • Help……………………. ……………………. ……………………. ……………………. ……………………. ……………………. ……………………. ……………………. ……………………. ……………………. ……………………. ……………………. …………
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!