1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IgorC [24]
3 years ago
10

A box contains 10 tags, numbered 1 through 10, with a different number on each tag. A second box contains 8 tags, numbered 20 th

rough 27, with a different number on each tag. One tag is drawn at random from each box. What is the expected value of the sum of the numbers on the two selected tags(A) 13.5(B) 14.5(C) 15.0(D) 27.0(E) 29.0
Mathematics
1 answer:
blagie [28]3 years ago
3 0

Answer:

E) 29.0

Step-by-step explanation:

The value of the sum is obtained from 2 independent experiments: the value of the number of the first box X₁ and the value of the number of the second box X₂.

The expected value of a draw is the average of all its values, so E(X₁) = (1+2+3+4+5+6+7+8+9+10)/10 = 5.5 and E(X₂) = (20+21+22+23+24+25+26+27)/8 = 23.5

Hence, E(X₁+X₂) = E(X₁)+E(X₂) = 5.5+23.5=29

You might be interested in
Determine whether the formula describes y as a function of x. Explain your reasoning.. . y = -x
Alex17521 [72]
The given formula above, y = -x, is a sample of a function. A function is an equation that would give only one value of y for every value of x. This is the same as saying that exactly one output is set by each input. If we take x = -1, the value of y is 1 and nothing else. 
7 0
3 years ago
If Harriet rolls the number cube 39 times how many times can she expect to roll a 3 or 4?
Damm [24]
Two out of thirty nine hope this helped 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
-10(4-10x)+5(1-10x)
Ugo [173]

The answer is 50x-35.hope this helps.if it does please mark brainliest

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mary bought 4 gallons of milk for $10.00. Jill bought 2.5 gallons for $6.00.
RoseWind [281]

Step-by-step explanation:  

In order to find the better buy, we must find the cheaper unit price or price per gallon.  To find the price per gallon, divide the cost by the number of gallons.

Mary

Mary bought 4 gallons for $11.

The price is $11 and the gallons are 4.

Jill

Jill bought 2.5 gallons for $7.25

The price is $7.25 and the gallons are 2.5

Better buy

Mary paid $2.75 per gallon and Jill paid $2.90 per gallon. 2.75 is less than 2.90, so Mary had the better buy.

3 0
2 years ago
Plz help fifty points
likoan [24]

Answer:

for question 13

  1. 130
  2. 50
  3. 50
  4. 130
  5. 130
  6. 50
  7. 50
  8. 130

Step-by-step explanation:

for 14

    x. 150

    y. 15

    z. 150

i cant say that this is totally correct but im taking a educated guess

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve for this Variable. 5z - 2 = 2 (3z - 4)
    5·2 answers
  •  Precal on plato help please
    11·1 answer
  • Write the number in two forms 300,000+5,000+20+6
    8·2 answers
  • Laws of sines: the ambiguous case. I need help solving 3,6&9. Not sure what to do. Someone please help me
    8·1 answer
  • Find the derivative from the first principle y=×3
    13·1 answer
  • 100 POINTS FOR WHO EVER SHOWS THE WORKS AND ANSWERS CORRECTLY. LEGIT 4 QUETIONS BUT MUST SHOW WORK!!
    8·2 answers
  • Help plz bc idk what to do​
    11·1 answer
  • At this weekend’s football game, 15 out of the first 50 people who entered the field were not wearing hats. If this sample is re
    14·1 answer
  • Working together, two pumps can drain a certain pool in 6 hours. If it takes the older pump 15 hours to drain the pool by itself
    7·1 answer
  • The local sandwich shop manager is slicing deli meat for lunch. He needs to slice the same amount of pepperoni as
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!