1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
geniusboy [140]
3 years ago
14

triangle fdp is reduced with a scale factor of 1/2 and a center of (0,0). Find the coordinates of the new vertices.

Mathematics
1 answer:
Mkey [24]3 years ago
4 0
The new points are:
P' (-3, 0)
F' (1, 2)
D' (0, -2.5)

The shape is being transformed with a dilation of a scale factor of 1/2. This means that we take the given points and multiply them by 1/2 to find the new points. 

Look on the graph for the current points and multiply each one by 1/2. You will have the new points.
You might be interested in
Write the equation of circle b with center B(-2,3) that passes through (1,2)
professor190 [17]

Answer:

(x+2)^2 + (y-3)^2 = 10

Step-by-step explanation:

The standard equation for circle is

(x-a)^2 + (y-b)^2 = r^2

where point (a,b) is coordinate of center of circle and r is the radius.

______________________________________________________

Given

center of circle =((-2,3)

let r be the radius of circle

Plugging in this value of center in standard equation for circle given above we have

(x-a)^2 + (y-b)^2 = r^2    \ substitute (a,b) \ with (-2,3) \\=>(x-(-2))^2 + (y-3)^2 = r^2  \\=>(x+2)^2 + (y-3)^2 = r^2    (1)

Given that point (1,2 ) passes through circle. Hence this point will satisfy the above equation of circle.

Plugging in the point (1,2 )  in equation 1 we have

\\=>(x+2)^2 + (y-3)^2 = r^2    \\=> (1+2)^2 + (2-3)^2 = r^2\\=> 3^2 + (-1)^2 = r^2\\=> 9 + 1 = r^2\\=> 10 = r^2\\=>  r^2  = 10\\

now we have value of r^2 = 10, substituting this in equation 1 we have

Thus complete equation of circle is =>(x+2)^2 + (y-3)^2 = r^2\\=>(x+2)^2 + (y-3)^2 = 10

7 0
3 years ago
What volume of fluid does a patient receive in 12 hours with a fluid rate of 24 mL/hr?
Anit [1.1K]

Answer:

288ml

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
vani is building a rectangular play area. The length of the play area is 7.5 meters. The width of the play area is 5.3 meters. I
horsena [70]
39.75 square meters
5 0
4 years ago
Stuck, need help please.
Maurinko [17]

Answer:

22.5 lbs

Step-by-step explanation:

First you find the cubic feet. That is the volume of the object which is length*width*height.

In your example, they are using inches. So you have to convert all units to feet. That would be 0.5 inches, 0.5 inches, and 5/3 inches. The volume would be 0.5*0.5*5/3 which is about 5/12 cubic feet

You then take that 5/12 cubic feet and multiply it by the 54 lbs/cubic foot. The answer would be 22.5 lbs

7 0
3 years ago
Which logarithmic equation is equivalent to the exponential equation below? E^a=35
oee [108]

Answer:

a = ln 35

Step-by-step explanation:

Given e^a = 35, take the natural log of both sides, obtaining:

ln e^a = ln 35. Recall that ln e^x = x, which means that ln e^a = a.

Then a = ln 35.

Next time, please share the answer choices!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The cost per pound is described as the unit price. If 2 lbs of meat cost $4.88, what is the unit price for (cost for 1 lb of mea
    10·1 answer
  • A kindergarten teacher asked the students’ parents to send their child to school with two fruits (apples and/or oranges). Below
    11·1 answer
  • the marching band ordered 17 pizzas for a party. each party had 8 slices. lisa ate 7 of the slices. how many slices were left fo
    14·2 answers
  • Who can solve Multi-Step Literal Equations?: n/r=D/b
    13·1 answer
  • Evaluate composite functions
    8·1 answer
  • Find the measure of angle b.<br> PLZ HELP
    14·2 answers
  • What is the image point of (-6,-9)(−6,−9) after a translation left 1 unit and down 5 units?
    12·1 answer
  • Ayudenme plis lo mas rapido posible
    12·2 answers
  • If Madelyn bought five pounds of bananas for $1.20. What was the price per pound? At this price, what will be the cost of 6 poun
    13·1 answer
  • A group of seven kids line up in a random order. Each ordering of the kids is equally likely. There are three girls and four boy
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!