1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Degger [83]
4 years ago
11

Daniel bought 2 pounds of mixed nuts for $7.18 . Which ratio is proportional to 2 pounds at $7.18

Mathematics
1 answer:
Oliga [24]4 years ago
3 0
$7.18 / 2 = $3.59 per pound

.........................................
so 1 lb = $3.59
2 lbs = 2* $3.59 = $7.18
3 lbs = 3 * $3.59 = $10.77....
You might be interested in
At a gas station, it takes 14 seconds to pump 2 gallons of gas. if the amount of gasoline pumped varies directly with time, how
EleoNora [17]

Answer:

See below:

Step-by-step explanation:

If we do this, we know that 2 gallons takes 14 seconds. (2:14)

Based on that data, we can know that 1 gallon takes 7 seconds. (1:7)

-> 2/14 = 1/7

Now we can multiply by 12 to get 12 gallons on one side.

What we do on one side has to happen to the other side.

So, 12 gallons * 1 gallons = 12 gallons and 12 gallons * 7 gallons = 84 gallons.

So the final answer is 85 gallons,

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can an interval be spiraling on a graph?
Anni [7]

Answer:no

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
If the radius of a circle is 3cm wht is the area of the circle
Ludmilka [50]
The Formula would be A=3.14rr
Which is A=3.14(3)(3)
The answer is 28.26
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
1/3(15y-6)<br><br> I need help plz!!!
Rufina [12.5K]

Answer:

(4.99y-1.99); rounded it would be (5y-2)

Step-by-step explanation:

Distribute 1/3 into the parentheses, since you can't subtract 15y-6 because they don't have the same variable.

5 0
3 years ago
The monthly profit for a small company that makes long-sleeve T-shirts depends on the price per shirt. If the price is too high,
max2010maxim [7]

Answer:

This was in 2019 hope they solved it..

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 16 8ths in simplest form
    14·2 answers
  • Sarah wants to buy wood to make a frame for her picture her picture is 12 by 10 rectangle what is the total length of wood strip
    10·1 answer
  • Which fraction is bigger 5/6 or 8/9?
    7·2 answers
  • Pat listed all the numbers have 15 as a multiple. write the numbers in pat's list
    14·1 answer
  • Solve each system by elimination.<br> -4x + 8y = -24<br> 7x - 5y = 24
    14·1 answer
  • Use set builder notation to give a description of each of these sets. a) {0,3,6,9,12} b) {−3,−2,−1,0,1,2,3} c) {m,n,o,p}
    13·1 answer
  • Naeem needs 1/4 cup of milk to make a carrot cake. He also needs 1/8 cup of milk to make the icing for the cake. What fraction o
    8·1 answer
  • The sum of three conservative integers is -204. what is the largest integer?
    10·1 answer
  • The circle below is centered at the point (1, 2) and has a radius of length 3.
    9·1 answer
  • PLEASE HELP I NEED THIS QUICK IM SO STUCK.​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!